Preshevë, 30 prill  -Ai është anëtari i parë i komunitetit pakicës në një nga katër pozicionet më të larta në qeveri

Kryeministri britanik Theresa Maj e e emëroi sot Xhavit Sadiku si ministër të brendshëm, pasi paraardhësi i tij dha dorëheqjen mbi skandalet e emigracionit.

Javed, ish-Ministër i Komuniteteve, është anëtari i parë i komunitetit në një nga katër postet kryesore në qeveri. Sadiku, prindërit e të cilit jane nga Kosova, te migruar fillimisht ne Turqi e pastaj në Siri dhe Pakistan erdhe ne Britani para gjysem shekulli, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonmë” bazuar nga hulumtimet e saja.

Ministri britanik i komuniteteve Xhavit Sadiku u emërua të hënën Ministër i Brendshëm për të zëvendësuar Amber Rudd, i cili dha dorëheqjen të dielën për shkak të skandalit mbi trajtimin e emigrantëve nga Karaibet, njoftoi më 10 , Downing Street. Kjo çështje e dobëson Theresa May në vetëm tre ditë zgjedhjesh lokale, por nuk i disponon konservatorët që favorizuan një linjë më të vështirë në Brexit, nga e cila Amber Rudd ishte një nga kundërshtarët më të ashpër.

 

SHPËRNDAJE