Gazetari i agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” ne vendin e ngjarjes ne fshatin Osllare (Lugine e Preshevës) ku eshte gjetur avioni luftarak i shtrire  per tokë

Preshevë, 1 prill -Sot në orët e para të së dielës, 1  prill, është gjetur i rrezuar një avion luftarak ne Preshevë, pikërisht në fshatin Osllarë. Fshatarët kanë rrëfyer se nuk e dinë sa qe ora, përveçse se ishte natë por dëgjuan një zhurme të madhe dhe ndien se toka u dridh, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

Fshataret e kanë rrëfyer se aeroplanin nuk e dine se si dhe në sa ora ka rene. Dine vetem nje gjë, se ka rënë naten, ndryshe do ta kishin pare. Ata thone se kane degjuar natën nje zhurme te madhe dhe është dridhe toka.

Gazetari i agjencisë së lajmeve “Pesheva Jonë” para zjarrëfikesve dhe policise ka arritur ne vendin e ngjarjes ku eshte para aeroplani i rrezuar ne fshatin Osllare, ne Luginen e Preshevës jo larg Bujanocit.

Do perkujtuar se diten e mërkurë, në qiellin e Preshevës u panë avion luftarak serb duke fluturuar në një distancë të ultë ajrore, afër kufirit me Kosovën.

Reagimet e para, numri i viktimave ende nuk dihet, per shkak te djegjes se avionit gati ne terësi

Ne vendin e ngjarjes me pas kane dalur edhe pushtetaret lokal te Komunes se Preshevës. Ata kane deklaruar se “na e ka marr mendja se do te ndodhe dicka, se Serbia ishte que peshe..”.. Dite me pare liderët shqiptare kane reaguar pas provokimeve te avioneve luftarak mbi Preshevë, duke bërë thirrje autoriteteve serbe t’mos e keqpërdorin hapësirat e komunës së Preshevës për demonstrimin e forcave ajrore.

Këta avion luftarak mbi Preshevë ua kthyen kujtimet e luftës banorëve të Luginës, pasi që nga ajo kohë, nuk ka pasur fluturime të avionëve luftarak serbë, por, edhe në Kosovë kjo bëri bujë të madhe, pasi të gjithë e shihnin si provokim të radhës të Serbisë, pas arrestimit të Marko Gjuriçit. Priten reagimet e para nga autoritetet.

Résultat de recherche d'images pour "rrezohet avioni preshevë"P.S

Keni harruar, sot eshte 1 prilli… Aprililiiiiiii :-))

 

 

 

SHPËRNDAJE