Preshevë, 11 prill  -Sot nuk eshte n1 prilli, por 11 prilli, kur nje  avion luftarak serb supergaleba G4 eshte rrezuar ne Kovacice te Serbisë, ku piloti ka vdekur ne vend, kurse një tjetër eshte në gjendje kritike, njofton agjenca e lajmeve “Presheva Jonë”.

Résultat de recherche d'images pour "avion luftarak preshevë"Eshte mesuar se ky aksident ajror ka ndodhur pas manovrimeve ne Preshevë që ishte në trajnimin e rregullt të fluturimit. Ai kishte një motor turbo-jet. Piloti i vrarë dhe i plagosur i përkiste Squadron RV 252 dhe PVO, të vendosur në aeroportin e Batajnicës. Një vit më parë, pranë Sabacit, ndodhi një tragjedi pothuajse identike.

Avionët ushtarakë Super-galeb G4 Ushtria e Serbisë me dy pilotët u rrëzua sot në mëngjes pas ores , në periferi Kovacice. Helikopterët e Ushtrisë Serbe u dërguan menjëherë ne vendin e ngjarjes për të ndihmuar në gjetjen dhe menaxhimin e pilotëve. Për fat të keq, një pilot vdiq dhe tjetri u transferua menjëherë në spitalin e Pancevës me lëndime të rënda mjekësore, dhe pastaj u transportua në MMA me helikopter.

Ministria e Mbrojtjes e Serbisë ka konfirmoi se ka ndodhur një aksident, por në këtë pikë mbledhur të gjitha informatat e nevojshme dhe më shumë se kaq nuk mund të them. Ndërkohë, Ministria e Mbrojtjes lëshoi ​​një deklaratë zyrtare.

Supergaleb G4 i Forcave të Armatosura Serbe është një aeroplan i stërvitjes.

SHPËRNDAJE