Gjenevë, 14 qershor  -Në Versoix afer Gjenevës një ndeshje futbolli përfundon në “linçimin kolektiv” mes Klubit futbolistik te kesaj komune dhe KF “Kosova” Një përleshje e përgjithshme shpërtheu të dielën në mëngjes në ndeshjen për titullin e kampionit në mes ekipit të Versoix dhe KF “Kosova”. Një ndeshje e ligës së katërt, një nga nivelet më të ulta. Dy lojtarë u shtruan në spital, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra.

 

KF “Kosova” ne Gjeneve merre kercnime me vdekje!.. Ambasada dhe konsulata kosovare ne Zvcer heshtin, nuk kane denuar kete rast 

Kosova vendos të tërheqë ekipin e tij të 4-të të ligës

Pas grindjes së përgjithshme të dielën në mëngjes në Versoix, komiteti i klubit të Gjenevës shpërbëroi ekipin e tij të dytë.

Ngjarja ndodhi ne mes te fushes mes dy ekipeve, ku muaren pjese edhe publiku.

Rrahja kolektive ndodhie me  grushta e shkelma. Një tjetër merr një goditje të dhunshme në kokë përpara se të rrezohet ne tok. Kjo perleshje e përgjithshme shpërtheu të dielën në mëngjes në finalen e divizionit të 4-të të Gjenevës mes KF “Versoix” dhe KF “Kosova”. Në garë, dy lojtarë Versoix janë rrahur. Një humb vetdijen ne ushe, tjetri ka te thyer pesë brinjë të thyera dhe deme ne mushkëri. Ai ishte ende në spital.

Mediat zvicerane kane shkruar se aty kishte rahje dhe pergjakje si dhe fyerje raciste do të ishte shkaku i shperthimit teë kesaj vale dhune. Viktima kryesore thuhet se u trajtua si një “i zi i pisaft”, por pala kosovare ka kontestuar ketë, trasnmeton agjencia e lajemeev “Presheva jonë”

Publiku ishte hutuar, por lojtari me prejardhje afrikane do të ishte përgjigjur me një gisht ose të paktën duke imituar gjestin. Arbitri nuk kishte kohë të dërgonte të gjithë në dhomën e dollapit. Në këtë moment, shumë sulmues goditën lojtarin e Versoix duke e i meshuar atyre në tokë.

Një linçim kolektiv, thotë Simon Pidancet. “Ajo që më frikëson është se mjeku ka thënë se brenda disa sekondash, ai mund të ketë vdekur në vend. Dhe ishte ditëlindja e tij. Ai eshte baba qe dy muaj…” thotë presidenti i klubit të Versajës në të përditshmen e lirë. Policia ndërhyri në fund të ndeshjes.

 

Nuk kemi parë kurrë një urrejtje të tillë gjatë një ndeshje, është e dhimbshme

E filmuar, skena qarkullonte në bisedat Whatsapp të klubeve lokale. Pastaj imazhet shpejt u dolen në rrjetet sociale. Surfers Net thonë se ata janë thellësisht të tronditur nga kjo rrahje. “Unë shoh se çfarë ndodh çdo fundjavë në fushë dhe unë nuk mund të mbetem i pandjeshëm ndaj imazheve të luftës. Nuk kam parë kurrë një urrejtje të tillë gjatë një ndeshje, është e dhimbshme..” thotë Jérémie Henriod, një anëtar i një klubi të Gjenevës dhe gazetar në RTS. Ai zgjodhi të transmetonte videon në llogarinë e tij të Twitter për të angazhuar mediat. Sajti i përkushtuar për futbollin lokal, Proxifoot, vendosi të mos publikojë imazhet. “Sigurisht, mos u mbështetni tek ne për të transmetuar imazhe të dhunës ekstreme që qarkullojnë në WhatsApp. Sulmuesit vijnë nga rrethinat e klubit të Kosovës.

Bildergebnis für selajdin salihu kf kosova versoix preshevaPresidenti i KF “Kosova” Selajdin Salihu thotë se kurrë nuk ka përjetuar një “situatë të vështirë”. Të dy ekipet lëshuan një deklaratë të përbashkët të hënën në të cilën ata “dënojnë me forcë këto tejkalime”. Shoqata e Futbollit Kantonal të Gjenevës (ACGF) duhet të shpallë dënime të rënda brenda dhjetë ditësh. Agresorët rrezikojnë një pezullim prej disa vitesh. Sa për klubet, ata mund të gjobiten, duke tërhequr pikë ose duke u përjashtuar nga kampionati.

Presidenti i FC Kosova, Salihu Selajdin, i cili gjithmonë ka mohuar natyrën raciste të fyerjeve që shqiptohen vetëm para ndeshjes nga një prej lojtarëve të tij, insiston në këtë pikë. Ai tregon se “askund në raportin e arbitrit që na është dërguar nuk është fjala per Negro”. Agjencia e lkajemeve “Presheva Jonë” duke u referuar TSR ka mesuar se KF “Kosova” ne Gjeneve i shkojne kercnime me vdekje! te cilet  kane bere nje ankese.

FC Kosova mban një ekip të dytë të ligës, dy skuadra veterane dhe dy skuadra të vogla.

SHPËRNDAJE