(AIK-PreshevaJone)

 

Sulmuesi i Real Madrid-it, Cristiano Ronaldo është futbollisti më i mirëpaguar në botë, rezultoi në klasifikimin e botuar sot prej revistës belge “Sport
Foot Magazine”.

Me 12 milionë euro neto për sezon, portugezi lë pas me gjysmë milioni Wayne Rooney të Manchester United dhe fituesin e Topit të Artë, Lionel Messi, i treti.

Kjo është renditja e 20 futbollistëve më të paguar në botë:

1
. Ronaldo – 12,0 mln euro
2. Rooney-11,5 mln euro
3. Messi-11,0 mln euro
4. Toure-10,8 mln euro
5. Eto’o-10,5 mln euro
6. Schweinsteiger-9,7 mln euro
7. Ibrahimovic-9,0 mln euro
8. Kaka-9,0 mln euro
9. Terry – 9,0 mln euro
10. Adebayor – 8,4 mln euro
11. Ribery – 8,0 mln euro
12. Torres – 7,8 mln euro
13. Gerrard – 7,6 mln euro
14. Tevez – 7,6 mln euro
15. Lampard – 7,5 mln euro
16. Xavi – 7,5 mln euro
17. Iniesta – 7,0 mln euro
18. Drogba – 6,5 mln euro
19. Ferdinand – 6,5 mln euro
20. Pirlo
– 6,0 mln euro

SHPËRNDAJE