haliiillPresidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliç, është takuar sot me Riza Halimin, deputetin e vetëm shqiptar në parlamentin serb, për të folur mbi të drejtat e banorëve të Luginës së Preshevës.

Siç bën të ditur Presheva Jonë, Halimi, kreu i Partisë për Veprim Demokratik, aleat i drejtuesit të bashkisë së Preshevës, tha pas takimit: “Kam denoncuar se shqiptarët janë viktimë e politikave diskriminuese, duke filluar nga papunësia deri tek tekstet shkollore, shëndetësia e simbolet kombëtare.”

Duke folur për Trupin Koordinues për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, Halimi ka shtuar se ky organ duhet të ndryshohet dhe të drejtohet nga shqiptarët.

Në këtë takim me te parin e Serbisë Nikolcin, shefi i PVD-së, Riza Halimi ne Boegrad ishte i shoqeruar nga deputeti i posazgjedhur  Fatmir Hasani dhe kryetarja e PVD-së se qytetit Ardita Sinani, njeherit kryetare e ardhshme e Kuvendit të Preshevës.

SHPËRNDAJE