baliiiaPlave,23 maj -Kapzulimi Serbise ne Kosve kishte cmendur jo vetem serbet e Beogradit, por edhe ata ne Mal te Zi, sikur keta maturantet nostalgjike per Kosoven. Ata sot i kane kenduar Kosoves me zjarre e te shtena siq po e shîfni ne ket video,  njofton  agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Per dike kenga eshte vaji, cka edhe disa te rinje alezeze e vajtuan Kosoven, ne ket rast keta maturant te manipuluar nga moshataret e tare serb ku nuk munguan as parullat kunder Kosoves, yerje kuñder shqiptareve ku dominonte ajo “Kosova eshte Serbi” apo “zemra e Serbise”…

Në Plave pas  përfundimit të shkollës së mesme eshte  festuar duke kënduar këngën “Oj, Kosovp, Kosovo srce Srbije…” dhe kolegët e tyre nga Plava i kane dërguar një mesazh të qartë se “ata e duan Serbinë dhe krahinen e saj  Kosovën.” kane shkruar gaztat malaziase dhe serbe, trasmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Përveç spas ketre mediave “maturantet e shprehen  besnikërinë e tyre kombëtar dhe dashurinë ndaj Serbisë,” Po aahtu este mesuar se disa gjimnaziste e kane refuzuar deftesat dhe diplomat me shkronja  latinet.”

Jo vetem kaq shtypi i Beogradit keta maturant te dehur i perdor si “deshmitar te historise” sipas te cileve “Ky është një tjetër konfirmim se të rinjtë në Malin e Zi, pjesa më e madhe mbetet e angazhuar për vlerat e vërtetë Malit të Zi dhe rrënjët e saj serbe, pavarësisht nga një propagandë të paparë të regjimit.”

SHPËRNDAJE