AlébKosFlamurin e Republikës së Kosovës e barti me plot krenari Majlinda Kelmendi, sportistja më e suksesshme e shtetit tonë.. Kampionia e Botës në Xhudo, Majlinda Kelmendi u ka prirë tetë garuesve të Kosovës në ceremoninë hapëse të Lojërave Olimpike. Lojërat Olimpike startuan sivjet me nje risi dhe freski flamusjh, te”dy shteteve shqiptare. Parakalimi filloi me Shqipërinë, derisa erdhi momenti i madh për Kosovën, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva jonë”.

19 anëtarët e ekipit olimpik të Kosovës kanë parakaluar me krenarinë më të madhe të mundshme në Maracana, ku 100 mijë shikues panë spektaklin e gjallë të hapjes së Lojërave Olimpike.

kosoosssaaaParakalimi filloi me Shqipërinë, derisa erdhi momenti i madh për Kosovën. 8 sportistë  do të përfaqësojnë shtetin e tyre në këto Lojëra Olimpike, të parat në histori për vendin tonë.

Kampiona e botës në xhudo e cila demonstron fuqi dhe tregohet e paluhatshme kur është në ring, ajo megjithatë tregoi anën e butë kur bëhet fjalë për vendin e saj, ku edhe sytë ju mbushën lot teksa kaloi në legjendaren Maracana duke mbrojtur ngjyrat e shtetit të saj.

Për Kosovën, medalja e parë mund të vijë pikërisht nga Majlinda Kelmendi, teksa edhe sportistët tjerë si Rita Zeqiri (not) dhe Nora Gjakova (xhudo) na lënë të shpresojmë për medalje të para në këto Lojëra Olimpike.

Garat e para për Kosovën do të zhvillohen në shigjetari me fillim nga ora 13:30 të shtunën.

“Rio 2016”, startojnë Lojërat Olimpike

Në Rio de Zhaniero të Brazilit kanë nisur zyrtarisht Lojërat Olimpike 2016.  Ceremonia e hapjes u zhvillua në stadiumin e famshëm të Marakanas. Lojërat Olimpike në Rio 2016-të janë të 31-ta në historinë e olimpiadave.

206 janë shtetet që marrin pjesë në këtë olimpiadë me rreth 12 mijë atlet, prej të cilave 6200 meshkuj dhe 5100 sportiste femra.

Brazil,  pas mesnate (00:45) nisin Lojërat Olimpike, Kosova aty! LO ne shifra..

Bota sonte do t’i ketë sytë kah Brazili. Në gjigantin brazilian ‘Maracan’ sonte zyrtarisht do të hapen Lojërat Olimpike, ku tashmë në Rio de Janiero janë mbi 10 mijë sportistë që synojnë të fitojnë medalje, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Lojërat Olimpike ne shifra: 10.000 sportistë, 2488 medalje, 500.000 vizitorë, 25,000 gazetarë…

Brazili hyn në historinë e Lojërave Olimpike si i pari vend amerikanolatin që organizon ngjarjen më të rëndësishme sportive. Në këtë eveniment të madh sportiv do të ndahen hiq me pak së 306 medalje për sportistët që prekin rezultatet më të larta në 16 disiplina sportive që do të zhvillohen në rajonet e Barres, Deodoros, Maracanase dhe Copacabanes.

Mbi 10 mijë sportistë tashme janë vendosur në Parku Olimpik dhe Paraolimpik në Barra, i cili ka një sipërfaqe prej 1.18 milionë m2 dhe në këtë zonë do të zhvillohen garat të cilat do të nisin sonte. Pjesë e Lojërave Olimpike ‘Rio 2016’ për herë të parë do të jetë edhe Kosova.

 

450,000 prezervativët, 4.872 gram ari … Olimpiadës Rio në 15 shifra

koososs10 miliardë Buxheti, 28 sportive … Këtu është një pasazh në shqyrtimin e 15 figurave kryesore të Olimpiadës 2016. Ajo mbrëmje shkëlqejnë në pritje final në orën 3 të mëngjesit.

Nga Olimpia në Greqi në Brazil, rruga e flakës olimpike ka qenë e vështirë, si organizimin e Lojërave. Flaka në fund ka arritur. Lojrat Olimpike në Rio, e cila do të zhvillohet deri më 21 gusht, 2016, tashmë tregojnë disa regjistrime në sportelin e tyre, numri i delegacioneve të kondomëve shpërndarë për atletët. Si fillon konkurrenca, këtu janë 15 figura kryesore (dhe disa të tjerë nga rruga) në këto OJ historike dhe të përvuajtur.

500.000 vizitorë të huaj

Numri i vizitorëve të huaj që priten në Brazil. 7.5 milionë bileta janë vënë në shitje dhe 85.000 policë dhe ushtarë u mobilizuan për të garantuar sigurinë e ngjarjes. Lojra të hapur në një atmosferë të tensionuar dhe të sigurisë është në qendër të shqetësimeve të qeverisë.

450,000 kondom

Duket se atletët janë vendosur shumë aktive. 450,000 prezervativët janë shpërndarë falas nga Ministria braziliane e Shëndetësisë 10.500 atletët në Fshatin Olimpik. Kjo paraqet 42 prezervativë në atlet për një mesatare prej dy prezervativëve në ditë. Por se një është e siguroi, ato mund të përdoren në vend ose të larë larg. IOC thotë:

“Brazil promovon seksin e sigurt, dhe atletët janë një shembull për njerëzit. Ata do të kenë një rol të rëndësishëm në luftën kundër AIDS-it”.

Ky është një numër rekord që nga 150,000 prezervativët janë shpërndarë gjatë Olimpiadën e Londrës në vitin 2012. Një karakteristikë e re gjithashtu: në mes të 450,000 kopje, 150,000 janë prezervativët femra.

25,000 gazetarët

Jo më pak se 25.000 gazetarë janë akredituar për të mbuluar ngjarjen. IOC po ashtu ka njoftuar vetëm se GIF dhe animacione të tjera të bëra nga imazhet e Olimpiadës do të ndalohet gazetarët që nuk kanë të drejta për të transmetuar video e konkurrencës. Në praktikë, kjo do të jetë e vështirë për të parandaluar përdoruesve të internetit për të kryer veten dhe publikimi i tyre në rrjetet sociale. Thuhet se, ne nuk tha asgjë.
Nga Olimpia në Greqi në Brazil, rruga e flakës olimpike ka qenë e vështirë, si organizimin e Lojërave. Flaka në fund ka arritur. Lojrat Olimpike në Rio, e cila do të zhvillohet deri më 21 gusht, 2016, tashmë tregojnë disa regjistrime në sportelin e tyre, numri i delegacioneve të kondomëve shpërndarë për atletët. Si fillon konkurrenca, këtu janë 15 figura kryesore (dhe disa të tjerë nga rruga) në këto OJ historike dhe të përvuajtur.

500.000 vizitorë të huaj

Numri i vizitorëve të huaj që priten në Brazil. 7.5 milionë bileta janë vënë në shitje dhe 85.000 policë dhe ushtarë u mobilizuan për të garantuar sigurinë e ngjarjes. Lojra të hapur në një atmosferë të tensionuar dhe të sigurisë është në qendër të shqetësimeve të qeverisë.

450,000 kondom

Duket se atletët janë vendosur shumë aktive. 450,000 prezervativët janë shpërndarë falas nga Ministria braziliane e Shëndetësisë 10.500 atletët në Fshatin Olimpik. Kjo paraqet 42 prezervativë në atlet për një mesatare prej dy prezervativëve në ditë. Por se një është e siguroi, ato mund të përdoren në vend ose të larë larg. IOC thotë:

“Brazil promovon seksin e sigurt, dhe atletët janë një shembull për njerëzit. Ata do të kenë një rol të rëndësishëm në luftën kundër AIDS-it”.

Ky është një numër rekord që nga 150,000 prezervativët janë shpërndarë gjatë Olimpiadën e Londrës në vitin 2012. Një karakteristikë e re gjithashtu: në mes të 450,000 kopje, 150,000 janë prezervativët femra.

 

25,000 gazetarët

Jo më pak se 25.000 gazetarë janë akredituar për të mbuluar ngjarjen. IOC po ashtu ka njoftuar vetëm se GIF dhe animacione të tjera të bëra nga imazhet e Olimpiadës do të ndalohet gazetarët që nuk kanë të drejta për të transmetuar video e konkurrencës. Në praktikë, kjo do të jetë e vështirë për të parandaluar përdoruesve të internetit për të kryer veten dhe publikimi i tyre në rrjetet sociale. Thuhet se, ne nuk tha asgjë.

22.000 km

Flaka olimpike udhëtoi më shumë se 22.000 kilometra dhe është kryer nga 12,450 njerëz. Për ndezjen e saj 80, ceremonia u zhvillua në tempullin e Hera në Olimpia, Greqi, djepi i lojrave të lashta. Pastaj flaka ka udhëtuar një udhëtim në dy faza. Ajo së pari bëri një udhëtim në të gjithë Greqinë para se të kryer rreth Brazilit. Në total, flaka mitik u rrit në 339 qytete.
17.000 pjesëmarrës

10.500 sportive globale pritet. Ata do të shoqërohen nga anëtarët e delegacioneve apo 17.000 njerëz në total. Delegacioni i SHBA është më e madhe me 555 atletë. Franca do të ketë 396 atletë. 13,000 punonjësit dhe vullnetarët do të kthehet për dy javë. Për shembull, 60,000 ushqimi do të shërbehet çdo ditë në Fshatin Olimpik. Shpresojmë që ata shohin për të shmangur të mbeturinave.

11356 poufs

Dhomat janë të thjeshta, por komoditetin e atletëve është trajtuar. Jo më pak se 11356 poufs janë të pranishëm për lounging gjatë momentet e afat, me shumë sofas. Të 19.000 Dhomat kanë shtretër të 2 metra, shtyhet për 30 cm, nëse kërkohet. Se përmasa sportive outsized që të sigurohen.

2488 medalje

Bronzi, argjendi dhe ari. 2488 medaljet do të jepen për të shpërblyer fituesit e ngjarjeve: 812 ari, argjendi dhe 812 864 bronzi. Në të gjitha, 1,945 sportive janë planifikuar. Por në realitet, këto janë 93,754 medalje janë bërë të shpërblejë të gjithë të përfshirë në rast. Medaljet peshojnë 500 gramë. Gjashtë gram ari mbulojnë nderimet më të larta (ose 4872 gram total) janë nxjerrë merkur, ndërsa argjend dhe bronz përmbajnë 30% material të ricikluar. Kjo e bën atë më të ekologjikisht medalje në historinë e Olimpiadës. Komiteti Olimpik Ndërkombëtar ka zbuluar edhe detajet e prodhimit të tyre në një video:

3604 apartamente

Ata kanë mushroomed. 31 ndërtesat e 17 kate secila janë ndërtuar për Fshatin Olimpik. Ato përbëhen nga 3,604 apartamente të cilat pastaj duhet të shiten për individët, pasi paraolimpiadën pse çmimet e tyre mund të bjerë për shkak të krizës në tregun e pronës në Brazil. ndërtimi i tyre kushton 2.909 miliardë reais (742 milionë euro) dhe ka shqetësuar shumë vëzhgues deri në minutën e fundit.

Olympic Village Rio ishte e përurua më 24 korrik, 2016, por shumë punë duhej bërë përpara hapjes së lojrave. (Yasuyoshi Chiba / AFP)

207 delegacione

Të reja rekord 207 delegacionet do të marrin pjesë në Olimpiadën e këtij viti. Kosova dhe Sudanin e jugut janë në zhvillim. Kosova, e cila u bë e pavarur në vitin 2008, është njohur nga IOC në vitin 2014. Shumica e kosovarëve konkurruan më parë nën flamurin e Shqipërisë apo Serbisë (pas rënies së Jugosllavisë). Këtë herë, Kosova shpreson të fitojë edhe një medalje të artë të parë me xhudistja Majlinda Kelmendi, kampioni i botës në vitin 2013 në kategorinë -52 kg. Sudani i Jugut, i cili është njohur nga IOC në vitin 2015, ka dërguar 3 atletë në një disiplinë të vetme: atletikë. Veçanërisht, pesë sudanez Jugut marrë pjesë nën flamurin olimpik në ekipin e refugjatëve. Ky delegacion i refugjatëve do të dalë për herë të parë në Lojërat Olimpike. Personat udhëtimit njëjës dhe shpesh të vështirë që e mbanin pushtetin për të marrë pjesë në lojërat Olimpike.

118 atletët rusë të përjashtuar

Numri i Olimpiadës private atletët rusë nga federatat sportive ndërkombëtare për shkak se ata nuk i plotësojnë kërkesat e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar. IOC i kërkoi në mënyrë të veçantë për të përjashtuar të gjithë sportistët kanë testuar pozitiv herë në karrierën e tyre. Më e prekur është atletikë disiplina me 67 atletë përjashtuara. Kjo është gjithashtu nga atje se skandali partia në vitin 2014. Në fund, 271 atletët rusë kanë të drejtë të konkurrojnë nën flamurin e Rusisë në vend të 389 të planifikuar fillimisht.

Atleti rus dhe shtambë e Yuliya Stepanova alarm nuk u lejua të marrë pjesë në Rio pasi ajo tashmë ka pasur një test pozitiv në karrierën e tij. (Geert Vanden Wijngaert / AP / SIPA)

28 sportive

rekord i ri për 31 Olimpiadën bashkon edhe numrin më të madh të delegacioneve (207 matur) dhe përfaqësuar sportive. Golf kthehet pas një paraqitje të shkurtër në vitin 1900 dhe 1904 dhe Sevens bën ardhjen e saj. Rugby ishte e pranishme në formën e XV e saj në mes të 1900 dhe 1924, por ai u zhduk pas një finale të Olimpiadës shkoi keq. Për edicionin e ardhshëm, në 2020, jo më pak se pesë sportive do të shfaqet në Tokio ose të regjistroheni rikthimin e tyre: ngjitje, skateboarding, baseball softball / (versioni femër), karate dhe surfing.

22 medalje fitoi

Kjo shifër mund të ndryshojë shumë shpejt. Ky është numri i medaljeve olimpike Michael Phelps ka. Me 18 medalje të arta në Lojërat Olimpike, notari amerikan ka rekordin absolut dhe shpreson për të përmirësuar rekordin e tij në Rio. Në vendin e dytë vjen Larissa Latynina, një ish-gjimnast i epokës sovjetike (lindur në e sotme Ukrainë) me 9 medalje ari dhe 18 përgjithshëm.

Michael Phelps në gjyqet amerikane për Olimpiadën, në Omaha, 2 korrik 2016 (T. PENNINGTON / AFP)

4 sites

Konkursi zhvillohet në katër vende të ndryshme rreth Rio. Deodoro, në veriperëndim të qytetit do të lëviz, për shembull, e ngjarjet kuajve, të shtënat apo BMX. Mitik Maracana stadiumi në verilindje të vendit do të organizojë ceremoninë e hapjes të premten, por, edhe i sigurt, lojërat e futbollit. Pastaj është plazhi Copacabana, uji i gjirit frymëzon shqetësime serioze. Dhe në fund Barra de Tijuca, vendi kryesor i konkurrencës e cila gjithashtu shtëpi në fshatin olimpik. Një total prej 33 vende të ndryshme janë caktuar për organizimin e veprimtarive të ndryshme.

3 motrat

Triplets pjesëmarrëse për herë të parë në të njëjtin rast në Lojërat Olimpike në Rio, një maratonë. Ajo gjithashtu është edhe hera e parë që treshet të marrin pjesë në Olimpiadë, qoftë të njëjtën kohë ose në edicione të ndryshme. Leila, Liina dhe Lily janë Luik Estonian dhe udhëtimin e habitshme e tyre: moshën e sotme 30, këto kërcimtarë të vjetra ka filluar garën në 24 vjet.

SHPËRNDAJE