Image associéeReporters sans Frontières lance ce lundi une campagne sur les intimidations dont sont victimes les journalistes en Serbie

 

Paris, 20 shkurt  -“Reporters sans frontières” (Reporterët pa Kufij) nis një fushatë të hënën kundër frikësimit të gazetarëve në Serbi. Korrespondenti i RTBF, për shembull, rrezikoi dëbimin (“Reporters sans Frontières lance ce lundi une campagne sur les intimidations dont sont victimes les journalistes en Serbie”) Philippe Bertinchamps korrespondon Serbisë disa media ndërkombëtare, duke përfshirë Le Courrier des Balkans, Mediapart, Libération, RFI, RTBF, Le Soir dhe La Tribune de Genève, është refuzuar rinovimin e aplikimit të tij për qëndrim. Arsyeja? Ajo do të përfaqësonte një “pengesë për rendin publik dhe sigurinë kombëtare”. Së fundmi, këtë pasdite të së hënës, Philippe Bertinchamps mori vizën e tij, njfton rtbf.be, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Ndjekja e gazetërve nga Beogradi demton rrugen e Serbise në BE

“Kënaqësia e RSF: gazetari Philippe Bertinchamps kërcënuar me dëbim nga Serbia sapo ka marrë vizën e tij”; “RSF denoncon një seri sulmesh ndaj gazetarëve nga media pro-qeveritare serbe” jane keta vetem dia te triuj te shtesimeve te “Reporters sans frontières” (Reporterët pa Kufij) me seli ne Paris (“Satisfaction de RSF: le journaliste Philippe Bertinchamps menacé d’expulsion de Serbie vient d’obtenir son visa”; “RSF dénonce une série d’attaques contre des journalistes par les médias pro- gouvernementaux serbes”)

Por rasti i tij nuk është i izoluar. Gazetarët kërkojnë trajtim për të “droguar” në “spiun” ose “armik i shtetit” sa më shpejt që ata kritikojnë partinë e presidentit Aleksandar Vucic.

“Meqenëse shumë ujë ka rrjedhur nën ura të Danubit. Regjimi i Millosheviqit u rrëzua në vitin 2000 dhe situata u përmirësua. Deri në vitin 2014…” thotë Jean-Arnaud Derens, redaktor i Courrier des Balkans

Sipas një studimi të kohëve të fundit, 70% e gazetarëve të anketuar besojnë se pavarësia e shtypit pothuajse nuk ekziston ose aspak në Serbi.

Që nga janari, jo më pak se 15 sulme kundër gazetarëve janë regjistruar nga gazetarë të pavarur.

 

Fjalimet kane ndryshuar, por jo metodat

“Disa media publike u shërbejnë disa fuqive botërore në kryerjen e një lufte të veçantë kundër Serbisë”: këto fjalë, Aleksandar Vuçiq, nuk janë të reja. Ata u shpallën 20 vjet më parë.

Aleksandar Vuçiç, tani President i Serbisë, ishte atëherë Ministri i Informacionit në një qeveri ku partia e tij Radikale Serbe ishte në aleancë me Partinë Socialiste të Sllobodan Millosheviçit.

Në atë kohë, ministri i ri sapo kishte miratuar një ligj për të kufizuar vërejtjet që konsiderohen të kundërta me interesat e shtetit.

Diskursi ka ndryshuar, por jo metoda: retorika është pro-evropiane, por metodat e vjetra të kontrollit të shoqërisë, ekonomisë dhe medias janë kthyer, nënvizon Jean-Arnaud Derens.

Një “pushtet pa pengesa”

Reporterët pa kufij bëjnë të njëjtën vëzhgim dhe mbledhin dëshmitë e linçeve të mediave. RSF denoncon një klimë gojore të dhunshme dhe “pushtet të pa penguar”. Ndërsa Serbia negocion hyrjen e saj në Bashkimin Evropian, RSF i bën thirrje autoriteteve evropiane.

Serbia tani renditet e 66-ta nga 180 vende në Indeksin Botëror të Lirisë së Shtypit të RSF. Janë miratuar tre ligje për të mbrojtur lirinë e informimit, por ato nuk hynë në fuqi.

SHPËRNDAJE