Qeveria zvicerane ne janar te keitju viti per te mbeshtetur  liderët e vendit, Hashim Thaçi, Ramush Haradinaj dhe Kadri Veseli bashkë me deputetët e Kuvendit të Kosovës ka dhuruar  prej 200 mijë frangash për Gjykatën Speciale, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

Në një shkrim autorial të Pierre Hazan, është bërë e ditur se shteti zviceran i ka dorëzuar Gjykatës Speciale donacion prej 200 mijë frangash, si mbështetje financiare. Zyrtrae nga kabineti i qeverise se Kosoves e ka mirëpritur dhe falenderuar qeverine helvetike per kete mbeshtetje

“Në janar të vitit 2018, Zvicra dha fonde prej 200 mijë franga (214,750 dollarë) për gjykatën e jashtme speciale, e cila pritet të hedh dritë mbi krimet e kryera në Kosovës midis viteve 1998 dhe 2000, veçanërisht për zhdukjen e 500 civilëve kryesisht serbë gjatë konfliktit ndërmjet separatistëve dhe forcave serbe dhe ndërhyrjes ushtarake të NATO’s”, shkruan në artikull.

“Pra, mbështetja e Zvicrës është më e rëndësishme dhe më shumë i jep mesazh politikanëve sesa që dërgon shumën e financimit. Ekaterina Trendafilova, kryetare e gjykatës, e kuptoi këtë kur u dërguan paratë që do të ndihmonin ‘për të shpërndarë njohuri dhe informacion për publikun e gjerë për mandatin dhe punën e Dhomave të Specializuara” transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke citiuar Swissinfo.ch

Autori ne fund ka shkruas se deputet të shumtë nga partia në pushtet në Prishtinë mbetën të vendosur për t’i dhënë fund këtij tribunali të ti, i cili mund të kërcënojë njerëzit kryesorë në pushtet, të cilët ishin komandantë të, siç shkruan autori, ish-lëvizjes rebele UÇK.

 

SHPËRNDAJE