Preshevë, 12 tetor -Nga Uashingtoni njoftohet se  SHBA-te jane gati te largohen nga UNESCO, një vendim që vjen nga Steit deparametni  qe është i lidhur me borxhin për anëtarësim, nevoja për reforma dhe politika anti-izraelite.

Pas SHBA-ve nje terheqje te tille nga UNESCO e ka paralajmeruar edhe Izraeli. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu njoftoi sot se Izraeli është duke u përgatitur që të tërhiqet nga UNESCO, disa orë pasi Shtetet e Bashkuara  leshua nje deklaratë të ngjashme. Pamvressiht se Serbia rrahet gjoks se ne e pegnuam Kosovne te hyjne ne UNESCO duket se kuptohet mosaplikimi i Prishitnes sivjet ne UNESCO. Mesohet se Qeveria e Haradinajt nuk aplikoi ne UNESCO sepse SHBA-te dhe Izrali largohen nga kjo organizate  njofton agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë”

Ndryshe kryeministri i Republikës së Kosovës Ramush Haradinaj diteve te fundit  eshte në thumb te kritikave te mediave serbe dhe disa kosovare.  Keto te fundit kritikojne Haradinaj se kreu i qeverise kosovare nuk paska aplikuar anetarsimin e Kosovës ne UNESCO. Burimet diplomatike te agjencise se lajmeve “Presheva jonë” mesojnë  se z.Haradinaj kete nuk e kishte bere sepse duket sa ka pasur informacione dhe ka qene ne dijeni se Ameirka dhe Izraeli do te tërhiqen nga anetarësimi i UNESCO-s. Dhe tash shtrohet pyetja logjike, vertete sa ja vlene qe Kosov te insistoje jete anatere e UNESCO-s nese nga ajo terhiqen vendet alete te saj. Ne fund te fundit bash me pas desht SHBA-të e kishin inkuadruar Kosoven si anetare tre re te UNESCO-s pa pyetur fare Rusine apo Serbinë.

Lidhur me këte edhe Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës, ka sqaruar arsyet pse nuk është bërë kërkesa për anëtarësim në UNESCO. Sipas kësaj MPJ te RK, mosdorëzimi është bërë pas koordinimeve me SHBA-të.

Duket se Kosove si ka ikur treni jo vetem me UNESCO-n por edhe me BE-në si rezultat i deshtimit te lobimit te dobët dhe diplomacise së ish-qeverise se Kosves Hashim Thaci-Isa Mustafa. Themi keshtu sepse disa eksperte nderkombëtar njohës te mire me zhvillimet ne ballkan dhe BE kane pohuar agjencine e lajmeve “Presheva jonë” se pas BREXI-t, Kosova do te pranohet ne BE atëhere kur gati gjitha vendet tjera ne BE do te terhiqen nga ajo, ne te cilën do te mbeten vetëm disa vende, kryesisht sllave.

Nese UNESCO dhe BE (kuto deshtoi me liberalizimin e vizave) nuk e duan Kosoven ne gjirin e saj, siq e kishte refuzuar vitin e kaluar, sa do te ishte e edhës qe Kosova po shkon pas ne kohen kur shumevende kane paralajmeruar te largohen nga ajo. Nga keto verpime, levizje diploamtike ne aren nderkombëtare, Kosova qe t mos hargjo mjete per lobim apo t mos theje djhembë se koti, e ka më lehte t’i shkoj pas apo t’i bashkohet Shqiperise e pastaj te tjerave, ka shkruajt agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Është pohuar se vendimi Netanyahu SHBA për të lënë UNESCO si “guximtar dhe moral” dhe në një deklaratë, duke shtuar se ai kishte udhëzuar Ministrinë e Jashtme për të filluar përgatitjet për një braktisje izraelit i agjencisë së OKB-së për kulturë dhe arsim.

Ambasadori izraelit në Dani Danon OKB-së tha më herët sot se vendimi amerikan për t’u tërhequr nga UNESCO është një “çmim të paguhet për diskriminim kundër Izraelit”, ndërsa kryetari i dhomës së lartë të parlamentit rus Konstantin Kosachev beson se një veprim i tillë ka hije “shtet mashtrues.”

AFP raporton se Danon tha në një deklaratë se vendimi i Uashingtonit do të thotë një “epokë të re” në OKB, pasi Departamenti i Shtetit tha se vendimi është shkaktuar pjesërisht për shkak të “anshmërisë vazhdueshme në UNESCO drejtuar kundër Izraelit.”

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu ka urdhëruar të fillojnë përgatitjet për tërheqjen nga UNESCO pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës njoftuan tërheqjen nga një organizatë ndërkombëtare.

SHPËRNDAJE