Procesi i njohjeve ndërkombëtare ka ngecur në katër vjetët e fundit, përderisa Serbia është duke lobuar fuqishëm që shtete të caktuara t’i tërheqin njohjet e tyre.

 

Vdic Rugova, vdicen edhe njohjet ne Kosovë

Vetëm dy shtete e kanë njohur Pavarësinë e Kosovës gjatë vitit të kaluar, aq sa e kishin njohur edhe në vitin 2016. Për dhjetë vjet shtet Kosova ka arritur t’i sigurojë vetëm 115 njohje ndërkombëtare, përderisa vendi njëkohësisht po përballet me lobim të fuqishëm të Serbisë tek disa shtete që t’i tërheqin njohjet e tyre, te cilat pjese dermuese u bene per Rugoven dhe per ndere te Rugovës. Ai vdiq edhe njohjet vdiqën, ka shkruar sot agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Në vitin 2018, kur Kosova e kishte shpallur Pavarësinë, vendi ishte njohur nga 53 shtete dhe që nga ajo kohë procesi i sigurimit të njohjeve ndërkombëtare ka ngecur dukshëm. Dështimet më të mëdha në këtë drejtim janë shënuar nga viti 2015 e këndej, kur Kosova nuk ka arritur t’i sigurojë më shumë se tri njohje?!, shkruar Zeri i Prishtinës

Résultat de recherche d'images pour "bexhet pacolli"Serbia po pretendon se tri shtete, duke përfshirë së fundmi edhe Ganën, e kanë tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës.  Pas Burundit e Surinamit, për të cilat ishte raportuar se kishin tërhequr njohjet ndaj Republikës së Kosovës, para pak ditësh janë shfaqur dilemat se edhe Gana e ka ndërmarrë një vendim të tillë. Mediet serbe raportuan se Maja Gojkoviq, kryeparlamentare e Serbisë, ka marrë zotimin nga homologu ganez Aron Michael Okvaje se do ta rishqyrtojë njohjen ndaj Kosovës. Mirëpo një gjë të tillë e ka mohuar shefi i diplomacisë kosovare Behgjet Pacolli, i cili për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” ka thënë se një gjë e tillë është krejtësisht e pavërtetë.

Normalisht, kershtu duhet te thote ai, sepse eshte minister i PJ, tamam puna me pranuar realitetin per diplomacine e dobet te Kosovës pavaresisht se se ne krye te saj gjendte nje pasanik. Me kete po bindemi se parja gjithmone spo e qojka perpjete , nese kemi parasysh at thnejen poipullore “pasraje qon ujine perpjete”

Jo vetem kaq, stagnimi i lobimit dhe levizjes se shifrave me njohje te reja, duke se po del e vereteta kaq se njohjet e deritanishme duket nuk paskan qenw as te Enverit as te Bexhetit po te Ibrahim Rugovës, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” Behxhet Pacolli sa ishte ne opozite kishte thënë per agjenci e lajmeve “Presheva Jonë” se “une kam sjellur Kosovës 46 njohje dhe se angazhimi im në këtë aspekt nuk dallon qoftë kur është në pozitë qoftë kur është në opozitë.” Por tash ai kur eshte minister i jashtem per stagnimin e njohjeve te reja, padyshim gjithkend e shtyen te deyshoj ne deklaratat e tilla dhe shifren per 46 njohje nga ai?!

SHPËRNDAJE