Preshevë, 30 maj  -Lajmi i fundit nga yutoritet belge vjen se Terroristi Benjamin Herman nuk eshte musliman, prandaj edhe policia belge ishte e rezervuzar me deklartata rretn “thirjes” Allahu Aklbar dhe u distancua nga spekulimet e disa mediave, skruan agencia e lajemeve “Prsheva Jonë”. Sipas autoriteve belge peropsni me emrin Benjamin Herman u radikalizuar ne burg dhe “qenka bëre muslimane” madjhe sipas disa buirmeve ai as nuk nuk eshte kthyer ne ismal, thjesht paska pasur kontakte me islamiste ne burg te cilat kontakte edhe vet policia e gazetaret kane me islamiste.

 

Siq kemi raportuar te martën në mëngjes në Liège te Belgjikës nga tre shtena  jkane vrare dy policë dhe  vrasesi. Një kalimtar është gjithashtu midis viktimave, nofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar burimeve te polcise belege dhemediave vendore.

 

Policia belge: Vrasësi ishte një drogaxhi dhe alkooliqar. Dhe cudi qysh i paska renë ndermend te “bertas” Allahu Akbar?!

“La police a déclaré à la BBC que l’agresseur avait été “neutralisé” et que la situation était maintenant sous contrôle” kjo eshte deklarata e policise belge ku shifet se nuk permendet fjala “Allahu Akbar”

(“On ne sait rien pour l’instant”, a nuancé la porte-parole Catherine Collignon à propos des motivations de l’assaillant, sans notamment pouvoir confirmer ces informations de presse selon lesquelles il aurait crié “Allah Akbar“. ) kane shkruar mediat serioze ne Belgjike duke mos spekuluar me emrin e Allahut, transemton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

Policia belge:  Vrasesi Benjamin H. ishte një drogaxhi dhe alkooliqar

Dhe tash mjaft qesharake dalin spekulimet e disa mediave, nese ju refrohemi deklaratave te policise qe “vrasesi Benjamin H. ishte një drogaxhi dhe alkooliqar” dhe cudi qysh i paska renë ndermend te “bertas” Allahu Akbar?! Tash shtrohet pyetja cfare muslimani do te ishte ai, apo kush e mesoi te “bërtiste” Allahu Akbar ?, nese nuk do te ishte fase montazhi te videove. (..Un toxicomane tué au marteau. Décrit comme un délinquant plusieurs fois condamné pour vols, coups et blessures ou trafic de stupéfiants“)

Një gjykatës hetues anti-terrorist dhe prokuroria federale do të japin detaje të mërkurën (sot) në mëngjes mbi elementet e para që kanë për sulmuesit.

Hetuesit belge ishin duke u përpjekur për të përcaktuar profilin e mërkurë Benjamin H., një shkelës recidiviste radikalizuar, qëlloi një ditë më parë nga policia pas duke vrarë tre persona duke përfshirë dy të policisë në Liege, një veprim të përshkruar si “terrorist” nga gjykatat belge. Hetimi iu besua një hetim terrorizmit gjyqtarit, dhe prokurorët federalë duhet të japë detajet e artikujve të saj të parë të mërkurën në mëngjes në një konferencë shtypi. “Elementet shkojnë në drejtim të një akti terrorist,” tha thjesht e martë AFP Eric Van Der Sypt, zëdhënës i prokurorit federal.

Pas vrasje tij trefishtë e angazhuar në një arterie e madhe në qytetin francez, njeriu i identifikuar nga mediat si Benjamin H., kryerësit përsëritës i lindur në vitin 1982, pak kohë mori peng një punonjës i një shkolle, duke shkaktuar evakuimin studentë, sipas autoriteteve. Asnjë fëmijë nuk u plagos

Imazhet e transmetuara nga kanali privat RTL treguan sulmuesin e rrëzuar në një trotuar, të veshur me të zeza, me atlete të bardha, me fytyrë poshtë. Të shtënat ndodhën rreth orës 10:30.

I përshkruar si një shkelës i shumëfishtë i dënuar për grabitje, sulme apo trafik droge, Benjamin H. ishte burgosur që nga viti 2003, por me leje kur ndërmori veprim të martën. Ai kishte përfituar tashmë nga njëzet gjetjet e burgut që kishin shkuar mirë, sipas Ministrit Belge të Drejtësisë Koen Geens cituar nga agjensia e shtypit Belga. Sipas një burimi të afërt me hetimin e lidhur me AFP, Benjamin H. megjithatë ishte i mbërthyer nga policia për të qenë në kontakt, gjatë një qëndrimi në burg Lantin (në lindje), me një të burgosur islamik dhe për t’u radikalizuar, transmetoj agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Ai ishte në një “fluturim përpara” pas “kryer një vrasje mbrëmë” në On, midis Marche dhe Rochefort (jug), tha ky burim. Sipas raporteve të medias lokale, një person i varfër 30-vjeçar u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në On, ndoshta i vrarë me një çekiç. Por prokurori i krahinës belge të Luksemburgut, kompetent në këtë fushë, refuzoi të krijojë një lidhje “në këtë fazë” me therjen e Liqenit. “Është e qartë se qëllimi i vrasësit ishte të sulmonte policinë,” tha kreu i policisë në Liège Christian Beaupere, në një konferencë shtypi, duie shtuar se katër policë u plagosën në krahë dhe këmbë gjatë luftës së zjarrit me terroristin.

SHPËRNDAJE