Ne kohen kur gazetari nga Presheva punonte, raportonte nga OKB, Gjeneva Top Channel per shqiptaret ne ballkan ishte televizoni me i fuqishem, me prestigjioz ne historine e tv shqiptare, qa jo rastsisht shumekush e quante  nje “CNN shqiptar”. Vdekja e Presidentit te Top-Channel Dritan Hoxha ishte humbje e madhe ne gazetarine shqiptare, siq u verejt mungesa edhe në TCH, pas shkuarjes se tij, edhe këtij televizioni i ra hije e zeze, qe nuk shkelqenë më si në kohen e tij, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

 

Nefail Maliqi nje veteran i gazetarise shqiptare, nga BBC, DW në TOP Channel dhe se fundit gazetar i “Presheva Jonë” dhe mediave zvicerane 

Qe kur u largua nga Top Channel gazetarin nderkombetar nga Gjeneva, ky tv nuk e ke me shkelqimin er dikurshem  qe si duket qe atëhere u muar ne “mesysh” ky TV dhe plasen aty sherre e aferash te ndryshme, deri tek ajo e njohur e Sokol Ballen, cka me me fund edhe e shkarkuan.  Nefail Maliqi u largu se nuk mud ta duronte censuren sepse perkrahte sa poziten po aq sa edhe opoziten, per te ruajtur njeansherine e nje gazetari dhe te mediumi ku vepronte, kur shefat e asaj kohe kerkonin te injorohej opozita. Mbesim me shprese se drejtori i ri Endri Xhafo, i cili vjen me një pervoje dhe profesionalizem do te ofroj eliten e gazetarëve dhe jo te largoj si deri tash, per t’ja rikthyer imazhin e ketij TV qe kishte dikur, ne ato kohe kur ishte aty (TCH) edhe vete kolegu, drejtori i posameruar dhe Nefail Maliqi.

 

Do theksuar se ky gazetar nga Gjeneve, Brukseli dehj Haga i solli Top Channelit dhe “Presheva Jonë” freski dhe emer te madh me intervisatat me personalitet me te njohura boterore qe asnje televizion shqiptar ne ballkan nuk kishte pasur,  me personalitetet e organizatave nderkombëtare si dhe ato nga artit, filmit dhe yjet e sportit, sikur shefin e  OKB-së Ban Ki-Moon, te riun  Antonio Guterres, pastaj shefin e NATO-s, ata te BE-së Barroso, Hillary Cliton, Richard  Hollbruk, Madeline Ollbrajt, Micheline Calmy-Rey, Jimy Chei. Solana, Jame Rubin, Wesl Clark, shefin e  Inteporpol-it, Matzovjetckin, Petritsch, shefin e Euopol-it, Platini, Blatter, Zidan, Pele, Rumenige, Sofia Loren, Angelina Jolie, Jon Voight  etj..

Do perkujtua se gazetari i mirënjohur Nefail Maliqi zëri dhe puna e tij profesionale , korrekte  dhe e shpetje kishte punar fillimisht në TVSHkupi, pastaj ne BBC, DW, Bota Sot, ATSH në TOP Channel sid eh se fundit em gazeta zvcerane..me te cilat mediume raportoi me vite te tera nga Zvicra,  selia e OKB-së ne Gjenevë  dhe Qeveria Zvicerane (DFAE) ne Bernë.

Z.Maliqi, sot eshte gazetar, redaktor per marëdhenie nderkombëatre ne agjencine kombëtare “Presheva Jonë”, njëkohesisht kryetar i nje shoqate nderkombëtare për gazetarë shqiptare ne Zvicer dhe Evropë. Ai bashkepunon pos me “Presheva Jonë” edhe me “Tribune de Genève” dhe media tejra zvicerane. Do perkujtuar se agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë” tashme si një lidere mediale n ballkan eshte mediuimi me i cituar shqiptare ne mediat zvicerane dhe te huaja.

Mesohet nga mediat shqiptare se Top Channel sot ka shkarkuar nga detyra drejtorin e informacionit Sokol Balla. Në vend të tij është emëruar Endri Xhafo, i larguar 2 muaj më parë nga ABC News për t’u bërë pjesë e Top Channel.

Xhafo do të mbajë detyrën e drejtorit të Informacionit deri në një urdhër të dytë, që do pasohet me një mbledhje bordi.

Ende nuk është e qartë se çfarë ka ndodhur mes Sokol Ballës dhe bordit drejtues. Sakaq, nga “Top Story” Ballës nuk i është kërkuar të lëvizë por mbetet për t’u zbuluar vendimi që do marrë ish-drejtori tashmë për emisionin e tij.

 

Ne foto: Gazetari yne ne zyren e redaksise se “Presheva Jonë” ne Pallatin e  Kombeve te Bashkuara ne Gjenevë me “Miss Kosova Univers”

SHPËRNDAJE