Résultat de recherche d'images pour "ardita sinani stankovic"Dekleratat e ish-kryteares se Preshevës Ardita Sinanit ne nje radio kosovare, ku punon   edhe nje ilake preshevare e te njejtes mahalle te kesaj Ardites) se “Thaçi paska ndjeshmëri të madhe për shqiptarët e Preshevës..” ka zgjuar reagime dhe kritika te medha nder shqiptaret e Lugines se Presheves për keto deklarata labile dhe te pavërteta te saj.

Sinani me kete rast ka genjyer jo vetëm veten por edhe radion kosovare ku ka dhene intervsite duke pohuar se shqiptarët e Lugines se Presheves gjoja e “paskan pritur mirë idenë e Thacit dhe Vucicit për korrigjimin e kufijve dhe bashkimin e mundshëm të Luginës së Preshevës me Kosovën.”(?!)  qe ne fakt qendron e kunderta, sespe ajo ndyrshe flet ne Beograd e ndryshe ne Prishtinë.

Sipas nje sondazhi te agjencise se lajmeve “Presheva konë”  deshmon se 700 apo 72 % nga 1000 e të anketuarve në Luginën e Preshevës, nuk u besojnë fjalëve të Thaçit për “bashkim me Kosovën”.

Stankovic në Tanjug përkrah Ardita Sinanin: “S’ka shkëmbim të territorit” Presheva mbetet nën Serbi!

Kryetarja e atehreshme e komunës së Preshevës, Ardita Sinani pas takimit që pati me Zoran Stankoviq në Preshevë është pyetur nga gazetarët serb për komentimin e deklaratës së Junuz Musliut se kryeministri i tij është Edi Rama. Ajo nuk eshte pergjigjur fare duke mos guxuar te permendur fare emrin e Edi Ramës sikur qe kishte thene Musliu  troc  mediave serbe se “presidenti yne eshte Edi Rama!..”

Pas deklaratave te kryetarit te KKSH-së Jonuz Musliut (sot i ndjer) i cili foli për bashkimin e Lugines se Presheves me Kosoven dhe se spas tij “kryetari i shqiptareve te Lugines se Preshevës eshte Edi Rama”  kryetari i Trupit Koordinues për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë Zoran Stankovic ai nga Beogradi erdhi urgjent ne Preshevë i cili u mireprit nga kryetarja e atehreshme e komunës së Preshevës Ardita Sinani, kishte njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Madje Ardita Sinani eshte distancuar nga deklatrata e Jonuz Muslit (4 maj 2017) për bashkim me Kosovën qe sipas saj “ai nuk është miku im. Ai është president i Këshillit Kombëtar Shqiptar dhe Kryetar i Kuvendit Komunal të Bujanocit dhe unë jam kryetar i komunës së Preshevës. Unë dua për të zgjidhur problemet e komunës dhe qytetarëve, dhe deklaratat e politike nuk i komentoj”, ka thene Sinani. (“Predsednica opštine Preševo povodom izjava Muslijua da mu je predsednik Edi Rama: Jonus nije moj kolega”) transmton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Ndryshe shefi trupit koordinues Zoran Stankovic në Tanjug përkrah Ardita Sinanin  ecila ka phuar pe rmediat serbe se “s’ka shkëmbim të territorit” Presheva mbetet nën Serbi!

Sipas Stamenkovic “Shqipërisë së Madhe” per te cilen po flasin disa ne Luginë është e parealizueshme. Stankovic ishte dakord me ish-kryetaren e Preshevës Ardita Sinaini. Edhe komesari i qeverise serbe ka thëne për Tanjug se   “Nuk ka shkëmbim të territorit”, që nënkupton se Presheva dhe Veriu mbeten nën Serbi. (“Nema razmene teritorije”..razgovor sa predsednicom opštine Preševo Arditom Sinani, navodeći da je ona i od Koordinacionog tela zatražila pomoć kako bi obavila desetine razgovora u Vladi Srbije“)Résultat de recherche d'images pour "ardita sinani vucic"

 

SHPËRNDAJE