Preshevë, 31 mars -Ne fillim te kesja jave autoritet kosvare kane arrestuar 6 shtetas turq (Cihan Ozkan, Kahraman Demirez, Hasan Huseyin Gunakan, Mustafa Erdem, Osman Karakaya dhe Yusuf Karabina) drejtues të institucioneve shkollore turke në vend, të identifikuar nga Ankaraja si mbështetës të kundërshtarit të hapur të presidentit Recep Tayyip Erdogan, klerikut Fetullah Gulen. Prangosjet ndodhen mëngjesin e kësaj të enjteje në Prishtinë e Gjakovë. Burimet sqarojnë se, të ndaluarit i përkasin rrjetit arsimor “Gülistan Educational Institutions”, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Gjashtë shtetasit turq të arrestuar në Kosovë janë marrë në pyetje nga policia turke pas deportimit nga autoritetet e Kosovës të sigurisë. Mediat turke kanë bërë publike aktakuzën se për çfarë dyshohen gjashtë të ashtë quajturit ‘gylenistë’.

Cihan Ozkan kishte për detyrë mbledhjen, organizimin dhe administrimin e financave ku më pas ato dërgoheshin në Pensilvani të SHBA-së ku është selia kryesore e Fetollah Gulen, me qëllim mirëmbajtjen e organizatës, shkruan sot njëra nga mediat turke.

Per arrestimin e Gjashte ithtaret e Gulenit ne Kovoe kane shrkuar edhe mediat turke dhe boetroer. Keshut sopas Reuters, duke ju referuar agjencise prestigjioze turke Anadolu, ka shkruar se “Gjashtë shtetas turq të arrestuar në Kosovë lidhur me lidhjet me shkollat e financuara nga lëvizja Fethullah Gulen që Ankaraja fajëson për një grusht shteti të dështuar 2016 janë ekstraduar në Turqi..” (“Six Turkish nationals arrested in Kosovo over links to schools financed by the Fethullah Gulen movement that Ankara blames for a failed 2016 coup have been extradited to Turkey.. “)

Ne Kosove ka mbi 200 partizan te Gulenistit (Attacks are expected, assassinated in Kosovo by Gulen terrorists)

Sipas raportit të AKI-së arsye e vetme pse këta shtetas janë deportuar nga Kosova është se ata kanë pas informata për veprime të paligjshme e cila sipas AKI-së kanë rrezikuar sigurinë kombëtare.

Burimet e agjencise se lajmeve “Presheva Joinë” njoftojne se te gjashte te arrestuarit ne Gjakovë, nuk jane gulenistet e vetem ne Kosovë por numri i tyre eshte shume me i madh, mbi 200 sish, cka policia kosovare po zhviollon hetimet. Sipas kesaj agjencise, duke ju referuar burimeve te besueshme te sherbimeve sekrete ne Kosove dhe ato nderkombëtare, pas arresitimit te gulenisteve, priten kercinime dhe atetatete ne Kosovë dhe Evropë te njohur nga Ankaraja si terroristë te klerikut Fetullah Gulen.

Organizata jo qeveritare, Fondacioni i gazetarëve dhe shkrimtarëve  e cila funksionon edhe brenda një këshilli të Kombeve të Bashkuara,  ka bërë të ditur se në Kosovë janë edhe 200 shtetas turq që kërkohen nga autoritetet e Turqisë.

Nje analiste i njohur ne Kosovë i cili shifet ne foto ne mesin te arrestuarve shtetas turk ne Gjakovë, rreth dorëzimit te partizaneve te Gulenit nga Kosova tek Erdogani, të njohur si terroriste nga Ankara, paska thëne se “te arrestuarit paskan gra e femije.” Ne fakt do perkujtuar ketij analisti se edhe Milloshevici kish pas gru e femije…

SHPËRNDAJE