gold1-592x330Reperi i njohur Gold Ag Arian Aguhsi ka bërë të ditur se shumë shpejt do të publikojë projektin e tij më të ri me titull “E kam emrin preshevar”.

Reperi gjithashtu ka bërë të ditur edhe datë e lansimit të këtij projekti, që do të jetë më 27 nëntor, këtë të shtunë. Ky projekt do të jetë me elemente patriotike, gjersa do të publikohet në prag të festës së flamurit.

gollddd

Ai ka njoftuar agjencin e lajmeve “Presheva jonë” ka pohuar se ku dhemb dhembi aty shkon edhe gjuha dhe kesja radhe ai na vjen ne prehvë me fléamur 24 ore para 28-Nëntori, dite se Kombëatre te flamurit tone kuqezi.. Prandja edhe ai i ka dedikuar nje kenge për vendlindjen me titull “E kam emrin preshevar” sepse jam nga Kosova Lindore

Ai ka publikuar në llogarinë personale në Instagram, një fotografi ku ka bërë të ditur fansat se si do të duket një nga skenat e klipit.

Këngëtari i shumë përfolur kohëve të fundit Gold Ag ka thyer rekord në Youtube. Kënga e tij “Shqiptar”, e cila është lansuar në internet një javë me parë ka mbi 2 milion klikime, po aq sa shipatre ka Kosova me gjithe Luginen e Preshevës&Kosoven Lindore, shkruan agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë” duke shtuar se krej eshte e kuptueshme pse eshte e shenjster te gjakytave serbe, mediave te Beogradit dhe disa deputeteve kosovare albanofonqe..

 

Kushe eshte kengetari Arian Agushi nga Presheva qe po plas armiqtë dhe internetin (me mbi 2 milionë klikime..)  që i kendon vendlindjes nen okupin serb me flamur kuqezi !

arinaiaaArian Agushi (Gold AG) ka kaluar 10 vjet të fëmijërisë në Preshevë, pra në vendlindjen e babait, gjyshit, stërgjyshit e tij. Ka jetuar dhe është rritur si çdo fëmijë tjetër shqiptar i asaj ane. Babai i tij vdiq kur i kishte 6 vjet dhe që atëherë e deri tash jeton me nënën e tij, të cilën e ka gjënë më të shtrenjtë në botë. Arian Agushi i njohur si Gold AG karierën e tij e filloi si 13 vjeqar, ai shkollën fillore e ka filluar në Preshevë, ndërsa në vitin 1997 kur u shpërngul në Prishtinë për të jetuar e vazhdoi këtu nga klasa V në shkollën fillore Hasan Prishtina ku dhe e mbaroi, pastaj u regjistrua në shkollën e mesme elektroteknike. Emri Gold AG është i përbër nga Arian (Gold-eng) + AGushi = Gold AG. Në vitin 2000 e bëri këngën e parë dhe këndoi 6 herë për Preshevën. Gold AG në çdo këngë të tij flet vetëm realitetin. Këngët i regjistron kryesisht në studion e reperit Barooti, Sopi Records. Gold AG solli repin në Preshevë për herë të parë. Në vitin 2009, pak ditë para muajit të shejntë të Ramazanit Ariani u kthye kah Islami, edhe pse në trupin e tij gjenden shumë tatuazhe. Ai thotë se pamja e jashtme nuk ka shumë rëndësi, rëndësinë më të madhe e ka brendësia e zemrës. Gold AG pasi braktisi alkoolin dhe cigaren para 2 vjetësh, është më aktiv dhe nganjëherë kohën e lirë e kalon në fitnes, ndërsa prej sporteve ai preferon më shumë notin. Pas shkollës së mesme, Gold AG vazhdoi studimet për dizajn, por i ndërpreu shpejt.

Në fillim të karrierës, Gold AG ishte shumë i dhënë pas këngëve patriotike. Musliman i devotshem. Me pas ai vazhdoi karrieren e ti me kengenqe mban titullin #Hajde te cilen e ka ne bashkunim me #Duden. Pasi erdhi muaji i shejt i Ramazanit, Ariani e publikoi edhe bashkpunimin e radhes me Dulin “Pa-Namaz”. Por Gold AG kishte edhe disa bashkpunime me Greta Koçin dhe Enis Koçin dhe lansoi këngët #Mas Miri dhe #Me Mu në vitin 2015 por kishin klikime te mjaftueshme ne Youtube por beren nje bujë te madhe ne publik sepse mendonin se Eni dhe Gold AG kishin nje mardhënie martesore por kjo nuk ishte e vërtet. Gold Ag bëri nje bashkëpunim me Shyhrete Behlulin dhe lansoi këngën #Dashnia e Nanës në vitin 2016 të cilën ja kushtoi nënës. Duket se patiotizmi i flakt dhe muslimanizmi i devotshem tek kengetari preshevar beri qe t’ju turren si bisha koheve te fundit jo vetëm gjykatat dhe mediat serbe, por edhe disa gazeta e deputet albanofone, nostaligjike jugollsave apo qe mendojne si Beogradi per shqiptaret dhe islamin.polkjhhgggold1-592x330

SHPËRNDAJE