Gazetari i agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” ne Berne (DFAE) Nefail Maliqi  ne bisede me Presidentin e Konfederatës Zvicerane z.Alain Berset

 

Presidenti i Konfederatës Zvicerane z.Alain Berset sot ne Berne ka zhvilluar nje drekë te përbashket me gazetaret boterore (APES) në kryeqytetin e Zvicrës, Bernë, ku ne mesin e tyre ishte i ftuar edhe gazetari yne ne Zvicer Nefail Maliqi nga agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” në Zvicër

Ne kete dreke tradicionale me  presidentin e Zvicres muare pjese 40 gazetarë nderkombëtzar, perfaqeuses te te gjtha depratametve te Zvcres is dhe perertfaeseus nga OKB dhe ambasador te vendeve te ndryshme boteror (SHBA, Rusia, Egjipit etj..). Filimisht të pranishmit i përshëndeti Jean Musy, presient i APES (L’Association de la presse etrangère en Suisse Asociacioni i Gazetarëve te Huaj ne Zvicër) me seli ne Gjenevë^.

Para drekes z.Berset ka mbajtur nje konfrence shytpi me gazetaret nderkombëtar, ku krahas krizava dhe zhvillimeve te ndryshme ne bote ka folur edhe per Kosoven dhe  shqiptaret.

Presidenti e Konfederatës Zvicerane në një bisede z.Alain Berset me gazetarin e agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” ne Zvicer ka thëne fjale te mira per raportet e vendin e tij me Kosoven dhe imazhin e komunitetit shqiptar ne Zvicer.

I pyetur relacionmet e Zvcres me Kosoven, presidenti i Konfederates Helvetike Berset për agjencine e lajmeve “Presheva jonë” ne Zvicer eshte pergjigjur se ” Vendi ynë, qeveria zvicerane ka raporte shume te mira me Kosoven dhe Shqiperine si dhe vendet tjera ne ballkan. Zvicra eshte aktive ne Kosove, sdmos me ushatret tane, Swissc-oy dhe qveria jone vazhdon bashkepunimin dhe kontributin e vete ne avancimin e proceseve demokratike si ne Kosve e Sqhiperi, ashtuj edhe ne mabre ballkanin..”

“Vazhdimi i dialogut mes Kosovës dhe Serbise ne Bruksel eshte i domosdoshëm dhe dobishëm jo vetëm per keto dy vende, por edhe për vendin tonë. Sepse aty ky ka stabilitet politik dhe ekonomik. Prandaj, dialogu Kosove-Serbi te vazhdohet, por edhe te zbatohen marrëveshjet, ndryshe ky proces do kete vlerë..” ka thëne presidenti zvicerane për agjencine  e lajmeve “Presheva Jonë” ne Bernë.

 

SHPËRNDAJE