donald-trump-1024-1-300x225Gjenevë, 2 Nëntor  -Ata takohen përsëri balle-per-ball një javë para vendimit të madh. Përparimi i Hillari Clinton kundër Donald Trump ka zvogëluar në masë të madhe, aq shumë sa afër mendësh fitues mund te jenë kesja ardhe republikanët, shkruan analisti për maredhënie nderkombëtare i agjencisë së lajmeve  “Presheva jone”.

Pra,  Donald Trump ka gjasa te medha te jete president i ardhshëm i Amerikës per shume aresyera, në rend të parë per shkak se populli amerikan voton e jo te tjerët, se dyti per shkak propagandës se shfrenuar, shpifjeve kunder tij dhe së  treti per shkak Euforise se ekzagjeruar pro Clintonit sidomos ne Kosovë, cka sigurisht dhe besohet se presidentin amerikan nuk e zgjedhe as Kosova e as Serbia por popopulli amerikan. Doren n’zemer, pa c’vleruar rolin dhe kontributin e Clintonëve per Kosovën dhe shiptarët, por ky kapitull eshte kryer dhe duhet shikuar dhe ecur me tutje, perpara, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” je jave para zgjedhjeve ne SHBA

Permendem fjlaën lobim, cka shqiptaret duket se ne këte drejtim per here te pare duket se jane duke zhvilluar fushate naive.  Si ne Kosove ashtu edhe diaspora shqiptare ne Amerikë, duhet ndare ne dysh, dmth te lobojne andej e kendej, duke mos bërë armiq se koti, por per  fituar per miq dy palet. Po bëri e fitoi  Ronald Trump ? Pse, halli i Kosovës, shqiptarëve ?! A eshte nevoja e (disa) liderve dhe portlaeve te mbjellin kot armiqesi kunder njerit kandidat qe ka mundesi te jete neser president te ardhshëm i Amerikës ?! Shpulla harrohet por fjala nuk harrohet, pra nuk eshte as koha e as momenti  qe të ngaterrohemi se koti me shtetin me mik te shqiptarëve, Amerikën.

Profesori Historia University Allan J. Lichtman Washington D.C. është kategorik se “më 8 nëntor ishte Donald Trump i cili do të bëhet president i 45 i Shteteve të Bashkuara.”. Sipas sondazhit, 46 përqind e të anketuarve kanë favorizuar Trumpin si president dhe 45 përqind Clintonin. transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Po bëri e fitoi  Ronald Trump ? cfare do të beje Kosova, shqiptarët ?

donnnEdhe pse avantazhi me një pikë i Trumpit është statistikisht i parëndësishëm, kjo është hera e parë që ai kryeson në një sondazh ne Amerikë.

Sipas “Presheva jonë” jo vetëm në Kosovë u lobua keq dhe njeanshëm sa nga politikanet aq edhe nda mediat, lobim ky me eufori besa edhe tendencioz. Keshtu po lobohet edhe në Serbi, bile edhe me keq po spekulohet me emrin eDonald Trump duke falsifikuar intervistat me Trump  per te humbur qëllimisht  imazhin, krediblitetin të kadidatit ne fjalë ne interes të Serbisë, gjoja “lidhjet” e Trump me Rusinë, cka nuk qëndrojne dhe ato  jane vetem deklarata fushate dhe asgje me shumë. Ndryeh edhe ne Kosovë ishin te “sigurt” per fitorene e Clinton  sidomos nga disa media apo persona qe kishin bere dy-tri fotografi me te si Jahjaga, Thaci apo ndonje person tjeter duke nxjerru ne shesh fotot me te selfie..

Mbështetja në sondazhe për Clintonin ka nisur të bie qysh në fundjavë, pasi drejtori i FBI-së ka bërë të ditur se agjencia e tij është duke hetuar disa emaile, të cilat mund të kenë lidhje me Clintonin.

Për më shumë se tridhjetë vjet, shkencëtari përdor një metodë të veçantë. Njeriu ka studiuar të gjitha zgjedhjet e 1860 deri më 1980 për të zhvilluar sistemin e saj. Kjo është e bazuar në trembëdhjetë kriteret që do të karizma e kandidatëve, klima sociale apo ekzistenca e një skandali në vend, për të përcaktuar fituesin. Për partia në pushtet qëndron atje, është e nevojshme që kandidati (s) që përfaqëson mbushur të paktën gjashtë prej kritereve. Duke bërë kështu, Allan J. Lichtman është konstatuar se Donald Trump ishte duke shkuar për të fituar zgjedhjet. Parashikimi u realizua në shtator dhe, pavarësisht nga twists dhe skandale doli që atëherë, rezultati nuk ka ndryshuar

Në hartë elektorale, Hillary Clinton është ende paraqitur në mënyrë të vendosur të martën përpara atyre të shteteve të mjaftueshme për të qenë favorite. Por është e qartë se entuziazmi për Demokratik shpërbë që nga e premtja rihapjen e çështjes nga FBI-ja e-mail e tij shkoi nëpër një server privat, kur ajo ishte Sekretari i Shtetit.

Një javë para vendimit, ky vend ende ka pjesën e saj të surprizave. Gjendja e keqe e Hillary Clinton për akuzat për sulme seksuale ndaj Donald Trump, presidenciale amerikane ishte i rëndësishëm apo fushata ne spotet e Clinton me Hashim Thaci mund t’i paguajnë ndoshta, mund t’i dalin bumerang javen e ardhshme, pikerisht me 8 nëntor, kur do te dihet qarte se kush do te hyjne ne Shtëpine e Bardhë..

SHPËRNDAJE