AKTORI I  NJOHUR I HOLLIWOODIT JON VOIGHT ME GAZETARIN E  NJOHUZR SHIPTARE NGA PRESHEVA NE GJENEVË NEFAIL MALIQIN

 

Uashington, 11 janar -Aktori Jon Voight dhe babai i Angelina Jolie, sot eshte dekuruar me Medaljen Kombëtare të Arteve nga Presidenti amerikan Donald Trump.  Aktri holliwoodian Jon Voight eshte nje mik i gazetarit te njohur shqiptar ne Gjenevë, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

“Një nga legjendat më të mëdha të jetesës së kinemasë”: Presidenti amerikan Donald Trump dekoroi aktorin Jon Voight, një nga mbështetësit e tij të rrallë në Hollivud, me Medaljen e Arteve Kombëtare të enjten. “Ju jeni një artist fantastik”, tha Donald Trump gjatë një ceremonie në Shtëpinë e Bardhë. “Jon është një aktor me thellësi të jashtëzakonshme (…) dhe rezulton se ai është dikush që unë e dua shumë”, shtoi ai.

Bildergebnis für jon voight jolieAktori 80-vjeçar, i cili është babai i aktores Angelina Jolie, u bë i famshëm nga roli i tij në “Macadam Cowboy” (1969), përkrah Dustin Hoffman. “Afarë filmi fantastik!” – bërtiti Presidenti Amerikan kur fonogrami i filmit tingëllonte në sallonet e Shtëpisë së Bardhë. Aktori më vonë shoqëroi Donald Trump dhe Zonjën e Parë në bazën e Forcave Ajrore Dover, Delaware, për të marrë trupat e dy ushtarëve amerikanë që vdiqën në një aksident me helikopter të Mërkurën në Afganistan.

Aktori John Voight, babai i aktores tepër të njohur, bukuroshes Angelina Jolie,  për herë të parë është prononcohet për një media shqiptare, për një gazetar shqiptarë nga Presheva ne Gjenevë. Gazetari yne Nefail Maliqi aktorin enjohur amerikan e kishte takuar disa here në Gjenevë dhe  Amerikë.

 

Aktori amerikan Voight: Jam i kënaqur qe per here te pare takova nje gazetar shqiptar

Aktori i njohur amerikan John Voight duke e perkujtuar me mallë John Belushin ai e ka vlerësuar lart aktoin e hollivudian John Belushin. “Unë kam pasur fatin të njihem me Johnin, po i them gjon se e kam pasur me shume se kolegë, ekam pasur edhe mikë.  Me aktorin shqiptarë kishim raporte mjaft të mira,  me të cilët kam aktruar në filmin e Tom Cruis ‘Mission impossible‘ të vitit 1996. Jam i mendimit se shqiptarët janë aktorë të shkëlqyer. Mjafton që të përmend emrin e aktorit të ndjerë, të madhit John Belushi, i cili u nda nga ne kolegët dhe ju shqiptarët në marsin e vitit 1982, pastaj vëllain e tij James Belushin, i cili vazhdon të jetë një aktor i suksesshëm”, tregon aktori John Voight

SHPËRNDAJE