verriirrr-300x179Preshevë, 4 gusht  -Kopuki Burojë së Skenderajit qe i thone sot president i Kosovës Hashim Thaçi se fundit pasi ju hargjuan genjeshtar me dialogun, me ushtrine, me “padite kunder Serbise per gjonocid”, “padise kunder Del Pontes”, “padise kunder Dick Martit”.. paska “zbuluar” se “qytetarët e Lugines se Preshvës janë komuniteti më i diskriminuar në Evropë” ?!. Para Thacit kete e ka thene “Presheva Jonë” dhe raportet nderkombëtare vazhdimisht keto dhjete viteve te fundit por “gardiani” kosovar Thaci ishte calldisur pas dialogut te Brukselit duke injoruar shqiptaret e Luginës, duke i hapur rrugen e Serbise drejt BE-së dhe duke biseduar vetem per serbet e veriut deri ne theleminin e Asociacionin e Komunave serbe i cili asociacion  per profesoret amerikan dhe eksperte nderkombetar po i hap rrugen e autonomise se Veri te Kosovës ashu-keshtu te okupuar nga Serbia, që nje dite jo te larget  do t’i ribashkohet Serbisë, ka shkruar agjencia e lajemeve “Presheva Jonë”

 

Good Bay Veriu i Kosovës! Kocijancic: Thaçi e Daçiq vendosin a të bisedohet për Luginën

“Sonte është themeluar Bashkësia e komunave serbe. AKS do të ketë kompetenca të gjera (por jo ekzekutive), kryetarin, nënkryetarin, kuvendin, këshillin, stemën, flamurin… Mund të financohet nga Serbia, dhe është kjo është thënë qartë që Serbia e ka këtë të drejt”, ka thënë Vuçiq pas nënshkrimit të marrëveshjes…” tha viti ne gushtin e vititit 2015 ne Bruksel pas takimit me Hashim Thacin.

 

Pas kesaj marrëveshje ku i hapene dyert e “srpska republikës” deri ne ndarje nje lexues i “Presheva Jonë” i ka derguar redaksise keto foto lart me kete mbi shkrim: “Mos ma ndani Kosovën, se po ma vrisni gjakun, Mos i falni tokë armikut, mos  shleni mbi gjakun e dëshmorëve, nuk u derdh gjaku për ju tradhëtarë, që Kosovën po e ndani, Do ju vras gjaku i dëshmorëve, këtë nëmbaeni mend o Esta Pasha…”

Por, sipas analisteve nga Lugina deklarat e Hashim Thacit “qytetarët e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës janë komuniteti më i diskriminuar në Evropë” eshte e vonuar edhe pse ai qe 10-15 vite ishte vetshpallur “gardian” i shqiptareve jashte Kosovës. Por keto vite shumë  gjera, qeverite e Kosoves nuk bene asgje per Luginen, madje as nje laps e as nje abetare nuk ishin ne gjendje te japin, pervec fjaleve dhe premtimeve ne prag te fushatave.

Kete e kihste paralajemruar edhe i veprimatri tashme i ndjer Adem Demaci i cili ne intervisdten e fundit për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë”ishte shte shprehjur shkurt: Ju Presheva mos pritni shumë nga Kosova e shofni se veriu i Kosovës po na shkon..!

Keto vitet shqiptaret e Medvegjes, Bujanocit dhe Preshevës perjetuan forma te ndryshme të diskriminimit si ne ekonomi, papunesi ashtu edhe ne kulture, arsim.. deri tek zbarzaj e Lugines se rezultata i politikave diskrminuese”

Ndyrshe mabasadopri amerikan për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” gjate kesaj jave ka deklaruar se “kur Serbia dhe Kosova nuk jane ne gjendje sot ne rrespektojne reciprocitetin mes Veriut te Kosoves dhe Lugines se Preshves, shtrohet pyetja si mund te rrespektojne kembimin e territoreve?!”

Lidhur me kerkesën e liderëve dhe përfaqësuesve nga Lugina e Preshevës që edhe cështja shqiptare në preshvë, bujanco e Medvegjë të ejtë pejsëe dialog ut të Brukselit mës Kosovës dhe serbisë në vazhdim tnj. Kocijancic ka phuar se « siq e dini bisediemt mes Prishtinës dhebeogradit, sikureedhe dy takimet mes Dacic dhe Ghacit janë të përqëndruar kryesisht mbi cështje teknike, pa prekur fare statusin e Kosovës. Ne në Bruksel i kuptojmë shqetësimet e shqiptarëve nga Lugina e Preshevës, por kjo e tërë varet nda dy krimeministra. Prandaj, për Luginën e Preshevës mund të  flitet në Bruksel, nëse Thaci dhe Dacic janë dakord dhe se kjo pyetje para Brukselit, duhet shtruar  autorititeve serbe në Beograd dhe atyre kosovare në Prishtinë..»

 

“Me liderët e Shqiptarëve të Luginës jam takuar. Tregimet e tyre të dhimbshme janë preokupim i të gjithë neve që ata ti gëzojnë të drejtat nacionale dhe demokratike dhe që të mos jen komuniteti më i diskriminuar në Evropë” ka deklaruar Thaçi, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

“Kosova gjithmonë do të interesohet për shqiptarët që jetojnë atje” ka thënë presidenti Thaçi duke shtuar se ai i kupton brengat e liderëve shqiptar në Luginën e Preshevës. Por fjalëve te Thcit me ne Presheve nuk i beson askush , msa Vucict. Presheva, karta e vonuar dhe e fundit e Thacit qe po mundohet ta pedore, pasi Serbia ripushtoi Veriun dhe pasi Thaci po deshton ne dialogun me Serbine ne Bruksel qe po shpien drejt kantonizimit te Kosoves, drejt ndarjes se Veriut, si bashkimit me Serbinë.

“O Hashim, boll më, mos rrej, mos manipulo, mos ben hajgare me Presheven. Se pari i kthe veriun Kosovës, e pastaj fol per Luginën!..Ka metodas tejerra t’i sjhèttosh speciales e jo duike tradshur, duke bere pazare me Beogradin me tokat shqiptare..” eshte ky selami nga Presheva, rrespektviviosht nga analsitet  e Lugines drejtuar Hashim Thacit te cilit po i pefundon karriera me shantazhimet me Preshevën!

Paralajmerimn e « srpska republikes » ne Kosove e kishte hetuar edhe profesori amerikan. Sipas kabllogrameve të WikiiLeaks diplomatët amerikanë paralajmërojnë se ‘lëkundje dhe dobësia evropiane” do të mund të përforcojë kontrollin serb mbi pjesën veriore të territorit të Kosovës. Kjo tendencë për ndarjen e Kosovës me Serbinë është vërejtur nga takimet mes Ivica Dacicit dhe Hashim Thaçit në dialogun e Brukselit.

Lidhur me këtë ka paralajmëruar edhe profesori i njohur amerikan Alan Kuperman, ekspert për Ballkanin dhe profesor në Universitetin Amerikan në Teksasit në Austina, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

SHBA frikësohet se Evropa do bjer pre e presionit serb që Kosova të jetë e ndarë, një zhvillim ky i cili sic paralajmërojnë diplomatët mund të shkaktojë dhunë etnike.

 

 

SHPËRNDAJE