Preshevë, 1 shkurt  -Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas marrjes se vizes nga bitaniket Britani, ka gjasa te medha  qe neser te merr edhe vizën amerikane, andaj pjesëmarrja e tij në Lutjet e Mëngjesit në Uashington, eshte e sigurt dhe kjo mbetet vetem ceshzje oresh, kane then burimet diplomatike per agjencine e lajmeve “Preshjeva Jonë”

Agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar burimeve diplomatike ka mesuar emrat  e perosnaliteteve te larta te shteti te Kosove se kush do te marr pjese ne “Lutjet e Mëngjesit” ne Amerikë . I pari ne liste eshte Hashim Thaci, Ramush Hradinaj, Bexhet Pacolli dhe Delibor Jevtic, jane keta katater perfaqeusuesit nga Kosova qe do te gjendet javen e ardhshme ne SHBA

Gjatë nëntorit dhe dhjetorit të vitit të kaluar, janë dërguar ftesat për pjesëmarrje në Lutjet e Mëngjesit në Shtetet e Bashkuara, por Haradinaj ende pret përgjigjen për vizë, kanë thënë për agjnecine e lajmeve “Preseva Jonë” zyrtarët nga kabineti i tij.

Paraprakisht, Haradinaj kishte anuluar edhe vizitën në Iowa të Shteteve të Bashkuara, ku më 11 janar ishte ftuar nga komandanti i gardës nacionale, Timothy E. Orra. Ishte pikërisht mungesa e vizës që ai anuloi vizitën dhe në vend të tij atje udhëtoi zëvendëskryeministri i parë, Behgjet Pacolli.

 

SHPËRNDAJE