Amabasada amerikane ia ka lëshuar vizën kryeministrit Ramush Haradinaj. Pe rkert lajm agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” ishte ne dijeni qysh dje e cila dhe njfotimin e para nag mediat në ballkan, cka marrja e vizes ishet vetme ceshztje oresh, ka thëne burimi.

Disa media spekulojne se gjoja “tërheqja nga shfuqizimi i Gjykatës Speciale” paska shpërblyer kryeministrin Ramush Haradinaj me vizën amerikane. Por këte e mohojne burimet diplomatike dhe nga vet kabineti i qeverise se Kosves, qe sipas tyre keksa pee rvize gjendent ne kacaleraite ameirkane qysh para nje viti, dhe afera “(c’) fuqizimit se speciales eshte e vonshme, dmth tash se fundit, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Viza amerikane s’ka lidhje me specialen, ja pse …

Ju perkujotjme se “Presheva Jonë” ishte ne dijeni qysh dje per dhenien e vizes z.Haradinajt nga ana e  SHBA-së. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas marrjes se vizes nga bitaniket Britani, ka gjasa te medha qe neser te merr edhe vizën amerikane, andaj pjesëmarrja e tij në Lutjet e Mëngjesit në Uashington, eshte e sigurt .

Agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar burimeve diplomatike dje kishte  mesuar emrat e personliteteve te larta te shtetit te Kosoves se kush do te marrë pjese ne “Lutjet e Mëngjesit” ne Amerikë. N eliste ehste i pari Hashim Thaci, Ramush Haradinaj, Bexhet Pacolli dhe Delibor Jevtic, jane keta katater perfaqeusuesit nga Kosova qe do te gjendet javen e ardhshme ne SHBA.

Kryeministri Haradinaj dje, po ashtu, i është dhënë viza për Britani të Madhe edhe pse më herët ishte raportuar që, pas vizës amerikane, edhe britanikët i kanë bërë probleme të parit të Qeverisë.

Haradinaj në fillim të janarit e pati të shkojë për vizitë në Iowa të SHBA-së për shkak se nuk i ishte lëshuar viza. Kjo ndalesë e tij erdhi pasi edhe Departamenti Amerikan i Shtetit reagoi për nismën e shfuqizimit të Speciales

“Presheva Jonë” ka mësuar sot nga burimet diplomatike amerikae pa e nderlidhur ketu ndonje kusht, siq po flitet me specialen. Dhenja e vizes Ramush Haradinajt nga SHBA ka mbyllur gojen mediave serbe te cilat diteve te fundit me nje ser shkrimeshg te njepasnejshme kishin spekuluar me emrin e Haradniajt ne raport me SHBA-te

Kryeministri Haradinaj dje, po ashtu, i është dhënë viza për Britani të Madhe edhe pse më herët ishte raportuar që, pas vizës amerikane, edhe britanikët i kanë bërë probleme të parit të Qeverisë.

Haradinaj në fillim të janarit e pati të shkojë për vizitë në Iowa të SHBA-së për shkak se nuk i ishte lëshuar viza. Kjo ndalesë e tij erdhi pasi edhe Departamenti Amerikan i Shtetit reagoi për nismën e shfuqizimit të Speciales.

SHPËRNDAJE