Kamer Idrizi, Nga i derguari yne special, në Kampionatin Botëror i Futbollit, Rusi 2018

Kroacia në festë të madhe, shembi Rusinë. Kroacia shtang Rusinë! Kroatët shënuan fitore pas penalltive, me rezultat 4:3 kundër Rusisë, në ndeshjen e çerekfinales së K ampionatit Botëror – “Rusia 2018” në futboll.

Fitores se Kroacise kunder Rusise i gezohen jo vetem kroatet por edhe gjthe shqiptaret ne ballkan dhe diaspore!

Me 10 korrik, Franca luan me Belgjikën (20.00) dhe me 11 korrik Kroacia-Anglia (20.00). Dy gjysmëfinale që priten me kureshtje të madhe. Kroacia pas 20 viteve në gjysmëfinale, kur në vitin 1998 me Ardian Koznikun kishin fituar medaljen e bronztë, raporton korrespondenti i agjencisë së lajmeve “Presheva Jonë” nga Russia.

Historike, Ilirët në gjysemfinalen e Botërorit 2018. Dy here fitore, nje kunder Serbise dhe dy, kunder Rusise

Sipas gazetarit te “Presheva Jonë” nga Rusia “Shqiptaret jo vetem se moren pjesë në Botërorin 2018 ne Rusi, por kembet e tyre te arta po shkruajne historine, poshten sllavet dje Serbine e sot Rusin dhe tash Iiret (dalmatet) po ecin koken kart drejt gjysem finales.” Kujtojme lojen mes Zvicres dhe Serbisë ku tete kembe (Shaqirit, Xhakën, Xhemajlit dhe Behramit)  mposhten 200 milionë serbe dhe ruse?! Nuk do harruar ketu edhe shqiptarin e Blegjikes Adnan Januzajn i cli shjekleqeu ne boteropin a s’eshte ky suksese, pjesemarrje masive e shqiptareve ne Kupen Boterore Rusia -2018 ?

Ndryshe Jona Dervishina nga FFSH pas fitores se krotave kunder ruseva, ka uruar nga zemra dalmatet, me prejardhje ilire, me fjalet: Uroj kete botëror ta fitoje Kroacia!

Ndërsa në fushën “Fisht Stadium” po zhvillohej një “betejë” mes Rusisë dhe Kroacisë për një vend në gjysmëfinalet e Botërorit 2018, në shkallët e studiumit, presidentja kroate Kolinda Grabar – Kitarovic ka festuar  si e çmendur golat e kombëtares së vendit të tij.

Résultat de recherche d'images pour "Kolinda Grabar mesiq shqiponja"

SHPËRNDAJE