“Aleksandar Vuçiç i vetmi tifoz shqiptar për Rusine (“Aleksandar Vučić je jedini Albanac koji će navijati za Ruse”) eshte ky titulli i gazetevve kroate t ecilat kane shrkuar per ndeshjene fundit t eboteoririt mes Rusise dhe Kroacise ku kjo e fundit doli fiues eduke eleminuar ruset, cition agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Pas lojës futbollit Kroaci-Danimarkë, të gjithë u pajtuan se më përgjegjës për fitoren e Kroacisë pikërisht portieri kroat Danijel Subasic. Ekipi kombëtar serb ka rënë jashtë kampionatit në Rusi, por pas fitores kroate, serbët kanë gjetur rehati; domethënë, sipas mediave serbe, Subasic është jo më pak se një serb, dhe ai do të ketë të gjithë kroatët dhe të gjithë shtetin Kroat të duhet vetëm serbët (aka serbë) Faleminderit për suksesin e saj në Kupën e Botës.

Pas Dubrovnikut serb, Splitit serb, Zadres serb, Marulica serbe, Drzhicit serbe, Mestrovic serb, Boskoviçit serb, Starcevicit serb, këtu më në fund është dhënë dhe Subasicit serb. Është e lehtë të jesh serb; ju prisni që tjetra të ketë sukses dhe pastaj ta merrni atë.

Presidenti serb Aleksandar Vucic komentoi edhe suksesin e ekipit kroat të futbollit dhe konfrontimit të tij të shtunën me ekipin kombëtar rus: “Unë besoj se Kroacia ka një nga ekipet më të mira në Kupën e Botës, dhe natyrisht – Unë do të perkrahu Rusinë.”

Është e qartë për të gjithë se kroatët dhe shqiptarët janë shumë të dashur dhe respekt; të dy kombet qenë prej kohësh nën boot të huaj, të dy kombet vuajtur nën komunizëm dhe i agresionit serb, numri i ushtarëve kroatë shqiptarëve etnikë gjatë luftës është jashtëzakonisht i lartë, si komb e pro-perëndimor, pro-evropiane dhe pro-amerikan orientuar, por shqiptarët janë kroatët, për shkak të ndikimit italian përmes historisë kulturore më afër popujve të tjerë të Ballkanit dhe “Vizant”. Të gjitha në të gjitha, marrëdhëniet kroato-shqiptare janë mjaft të mira, kjo nuk është për t’u habitur se shqiptarët pothuajse të njëjtën intensitet AS kroatët janë të brohorisnin për ekipin kroat në Kupën e Botës në Rusi; me një përjashtim të vetëm.

Gjegjësisht, i vetmi shqiptar që do të fitojë për Rusinë gjatë ndeshjes midis Kroacisë dhe Rusisë, do të përmendet Presidenti serb Aleksandar Vuçiç. Babai Vuçiç nuk është, siç pretendohet nga presidenti serb në dokumentet e tij zyrtare Angjelko Vuçiq, por ai është gazetari i RTK Fahri Musliu, shkrujane gazetat korate, transmeton agjncia e lajmeve “Presheva Jonë”

Résultat de recherche d'images pour "hrvatska rusija albanci"Gjithashtu, të gjithë ne patëm rastin të dëshmojmë në lartësinë e Vuçiqit – një lartësi prej 1.99 apo praktikisht 2 metra. Vuçiç babai “formal” Angjelko, e lartë është 176 cm, ndërsa lartësia e gazetarëve shqiptarë Musliu është 202 cm, që është, më shumë se 2 metra.

Sipas gazetarit serb Milovan Brkiç, më shumë se një dekadë më parë analize ka kryer ADN-së e cila konfirmoi pretendimet e mësipërme të cilat heshtje hums të gjithë Serbinë. Gjithashtu, vëllai Vuçiç, pas nënës së tij, Andrej Vucic, sipas mediave gjermane dhe amerikane, drejton një nga më të mëdha karteleve (shqip) e drogës në Evropë dhe loop kryesore rreth qafës së Presidentit serb nga raste shtrëngimi shërbimet e inteligjencës evropiane për të arritur qëllimet politike dhe përmbushjen e marrëveshjeve politike. “Biznesi” i Osmanit nga gjysma vëllai i tij me klanin famëkeq Osama personalisht e këndon Aleksandar Vuçiq; kështu që kush do të ndihmojë nëse jo tuajat!

Nëse mollë nuk bie larg pemës, shohim se Serbia është nën Vuçiç për të njohur Kosovën. E gjithë politika e Vuçiçit, që prej bërjes së kryeministrit dhe pastaj presidenti shkon në drejtim të njohjes së Kosovës; Ju mund të jeni tradhtar i shtetit, por jo tradhtari (et) i gjinisë! Pra, nuk bëhet fjalë për presionin e bashkësisë ndërkombëtare, por për një axhendë personale.

SHPËRNDAJE