“Presheva Jone” nga Parisi: Mbi 300 shqiptare ne protestat e Parisit i bashkohen “Gillet Jaune” kunder Mcron qe po perkrah Vucicin ne ndarjen e Kosoves.

Më shumë se 31 mijë protestues marshuan të shtunën rrugëve të Francës me parulla kunder presidentit francez Macron.. Që prej orëve të mëngjesit, rreth 89 mijë forca policie të mobilizuara për ruajtjen e rendit arrestuan të paktën 700 persona të identifikuar si të dhunshëm.

Që prej orëve të mëngjesit, rreth 89 mijë forca policie të mobilizuara për ruajtjen e rendit arrestuan të paktën 700 persona të identifikuar si të dhunshëm.

Për javën e tretë radhazi, mijera njerëz dolën për të protestuar në një nga bulevardet më të famshëm të Parisit, Champ Elysees. Eshte raportuar se ne keto protesta qen perfhsire mbi 100 mije njerëz, duke përfshirë edhe ata në Paris mbi 20 mije.

Ne mesin e protestuesve po marrin pjese edhe qindra shqiptare kryesisht nga Kosova. Ne France sidomos me Paris sot jetojne dhe veprojne mbi 100 mije shipatre. Vetem vitin e kaluar 7630 shqiptarë kërkuan azil në Francë, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Franca.

Shqiptare ne Paris protestuan kunder solidarizmit te Macron me projekt serbemedha te Vucicit per ndarjen e Kosovës dhe kunder poliktikes se azilit ne France.

SHPËRNDAJE