Zurich, 31 gusht  .Policia ka ndërhyrë me forcë ne nje shami te vogël te shqiptareve në qytetin e Gebenstorf (AG) pasi përkrahësit e një imami i dyshuar për të qenë shumë radikal kishte shkaktuar një përleshje, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra duke ju referuar burimeve tre policise kantonale.

 

Shqiptarët, faqja e zezë në Zvicër ?!..Mosmarreveshjet e shqiptareve deri në rrahje rrezikojne  mbylljen e xhamisë

Me konkretsiht mesohet se te dielën me 27 ngusht ne kete xhami te shqiptareve ndodhi nje pelsheje djhe rrahje fizike mes shqiiptareve cka e shtyri policine zvcerrane  te ndehyje me force  për të ndarë dhe qetësuar qindra protagonisyte te cilet dehs ken tuj u ba copa. Nga kjo rrahje dy-tre  persona jane plagosën.

Përleshjet shpërthyen pasi presidenti i Shoqatës Shqiptare kishte vendosur për të qene pjesë i imam e tij, i cili ishte radikalizuar me kalimin e kohës, ndërsa predikonte për tetë vjet brenda grupit. Predikuesi ishte takuar vërtet me imamë ekstremistë gjatë verës në Shkup. “Kur mësuam kete, ne vendosëm ta pezullojmë atë nga cdo aktivitet..” tha nënkryetari i shoqatës Murseli Ibraimov.

“Unë jam i habitur se ne kishim për të luftuar radikalizmin brenda xhamisë sonë”, shtoi Murseli Ibraimov. Përkrahësit e Imamit të rënë u është mohuar hyrja në xhami dhe janë përjashtuar nga shoqata.

Ky episod bie keq për komunitetin shqipfolëse që nuk arrin të bindë në një qytet shumë të dyshimtë të tij. Këshilli ka refuzuar tashmë një leje ndërtimi dhe ai udhëhoqi një betejë ligjore për të parandaluar hapjen e Mauzoleut para se gjykata gabimisht jep atë. Xhamia hapi dyert e saj në maj në një ish-piceri, raprton agejncia e lajmeve “Presheva Jonë”

Autoritetet njoftuan se ata do të takoheshin me shoqatën dhe thanë se delikate të tilla ishin të papranueshme. Ata refuzojnë të specifikojnë se cilat masa do të ndërmarrin, por ata kanë mundësinë e mbylljes së lokaleve dhe pezullimin e autorizimeve të dhëna.

 

SHPËRNDAJE