SCHWEIZ TOETUNGSDELIKT STAAD KINDSTOETUNGSt.Gallen , 26 tetor -Policia kantonale St. Gallen ka arrestuar 5 kultivuesve te kanabisit ne St.Gallen, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë2 nga Zvicra duke ju referuar burimeve te policise kantonale.

Mesohe se te arrestuarit janë serbë, shefi i yte eshte nje mashkull 38 vjeçar dhe një grua 34 vjeçare, u dëbuan drejt Serbinë dhe të tjera jane qytetare serbe, mandje en emsie ytre edhe t ermitru  17 vjet. Ky i funit eshte larguar vullnetarisht

Kurse tjerët, jane po ashtu serbe dhe malazeze janë liruar përsëri pas qëndrimit në paraburgim, tha  policia kantiolae e St. Gallen

Pesë persona e arrestuar akuzohen se kanë shfrytëzuar kultivimin shtëpie kanabisit në St Gallen, Goldach (SP) dhe Niederteufen (AR). Ata u arrestuan se kanë prodhuar dhe shitur 20 kg marijuanë. Sipas policisë, plantacione dyfishtë kombëtare të kultivuara. Shtetasi zviceran kishte marrë me qera një dhomë në Goldach e cila u perdor nga tre shtetas serbë.

SHPËRNDAJE