Policia e Kosovës ka arrestuar të enjten në mesditë, Haki Hajdarin i dënuar me 6 vjet burgim për krime lufte kundër popullatës civile.

Hajdari i njohur si Haki Drenica ka qenë person i kërkuar që nga viti 2014. Ai nuk ishte paraqitur për kryer vuajtjen e dënimit.

Burime nga Policia i kanë thënë Insajderit se Hajdari është arrestuar në lagjen “Dardania” në Prishtinë.

Hajdari është i dënuar për krime lufte kundër popullatës civile të kryera në një bazë të UÇK-së në Cahan të Shqipërisë.

Bashkë me të ishte dënuar edhe Sabit Geci me 15 vjet burgim për katër pika të aktakuzës për krime të kryera në dy kampe të UÇK-së në Kukës dhe Cahan të Shqipërisë. Riza Alijaj ishte dënuar më 12 vjet burgim për krime lufte në Cahan dhe Shaban Hoti me 7 vjet

SHPËRNDAJE