Harrojeni ushqimin e rëndë dhe të yndyrshëm, si dhe kafenë në lukth të zbrazët në qoftë se dëshironi që ky organ jetik të jetë i shëndoshë…

Në të mirë të të gjithë neve është që për sa më shumë kohë që të jetë e mundur t’i mbajmë organet vitale të shëndetshme.

Përveçse do t’i përfshini bimët shëruese dhe çajet në dietë, dhe me disa ushqime do të përshëndeteni, lexoni dhe aplikoni pesë këshillat e mëposhtme:

1. Çdo mëngjes pini në lukth të zbrazët një gotë me ujë të nxehtë me dy lugë mjaltë.

2. Një lugë me vaj ulliri ekstra të virgjër përzieni me një gotë qumësht të ngrohtë dhe pini atë në lukth të zbrazët.

3. Çajet nga milca (bar i bletës), nenexhiku dhe mëllaga i qetësojnë problemet me lukth.

4. Shmangni ushqimin me erëza dhe atë të yndyrshëm, transmeton Koha.net. Një mëngjes i shkëlqyeshëm është qulli i drithërave me pak mjaltë, i cili do të veprojë në mënyrë të dobishme në traktin tuaj të tretjes.

5. Në dietën e përditshme përfshini patjetër jogurt, lëng të karotave, mjaltë, drithëra, perime me gjethe.

SHPËRNDAJE