Résultat de recherche d'images pour "mira markovic slobodan"Ka vdekur në moshën 76 vjeçare, e veja e kasapit të Ballkanit, Mira Markoviq Milloshevic. Ajo konsiderohej krah i djathtë i Sllobodan Millosheviqit, udhëheqësit më famëkeq të pasluftës së dytë botërore, nga politikat e të cilit më së keqi e pësuan shqiptarët dhe jo serbet ne Serbi e ish-Jugollavi. Mediat serbe rapretojne se ajo ka vdiq sot rreth orës 15:30, në Rusi. Ajo ka lindur më 10 korrik 1942, njfton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Femra serbe kërkohet nga Interpol-i për krime lufte në Kosovë

Ndër të tjera, ajo ishte e dënuar me një vit burgim për shkak të ushtrimit të ndikimit në anëtarët e Qeverisë për ndarë në mënyrë të paligjshme banesa shtetërore. Ishte gjykuar në vitin 2018, 15 vjet pas nisjes së procesit gjyqësor. Ishte dënuar në mungesë, meqë ishte duke jetuar në Moskë.

Mira Markovic, vejusha e kryekriminelit serb, Slobodan Milosehvic, duket se nuk është femra e vetme që kërkohet nga Interpoli për kriminalitet. Interpol, siç është njoftuar ditë më parë, ka vënë në listë kërkimi një deputet të parlamentit serb dhe 17 persona të tjerë, në mesin e tyre edhe nje femër serbe, të cilët kërkohen për krime të kryera gjatë luftës kudër popullatës civile në Kosovë në prillin e vitit 1999.

Résultat de recherche d'images pour "mira markovic interpol presheva"

SHPËRNDAJE