Mediat e Thacit,  Historike: Papa viziton Kosovën ne vitin 2016. Presidenti kosovar nga vititi 2011, pese herë ja puthi doren Papës dhe ai serish nuk i vjen

 

Plot 21 vjet pasi Papa Gjon Pali II puthi tokën shqiptare, Papa Francesco vendos të ndjekë rrugën e tij..Papa Françesk ka vizituar Shqipërinë në 21 shtator 2017.

2015: Historike: Papa viziton Kosovën vitin e ardhshëm

2016: Thaçi takon Papën e fton në Kosovë dhe i kërkon njohjen

2017: Presidenti Thaçi Fton Papën që ta Vizitojë Kosovën

2018: Thaçi takon Papën, e fton në Kosovë dhe i lutet ta njohë shtetin

 ”Gazeta italiane: Thaçi e ftoi Papën për vizitë në Kosovë “; Thaci: Papa viziton Kosovën në 2016″, “Thaçi: Papa planifikon vizitë në Kosovë”, “Presidenti Thaçi paralajmëron vizitë të Papa Françeskut në Kosovë” . Por as pas tri vitesh apo pas pese ftesash drejtuar  Papës ende s’ka kurrëfare përgjigje pozitive nga Vatikani per nje vizite te tille dhe paralajmërime mbeten shkrime dhe fushatë e djeshme dhe  sot “bumerang” ndaj Thacit. Po ket fore te Thacit ne portale  e tij e kishin  hanger edhe mediat serbe nga Vucicit duke paralajemëruar edhe ata se “Papa do te vizitoj Serbinë?!. (Blic, 2016: Mediji danas navode da bi papa Franja trebalo da poseti Beograd i Prištinu u narednih 12 meseci.“), transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

A thua sivjet (2019) Thaci a do te dlain serish me retoriken se “Papa do te vizitoj Kosovën..” apo ket parrolle, sikur per “bashkimin” e Presheves me Kosoven, do ta ruaj per momentin, para zgjedhjeve apo para rrezimit te tij nga pushteti.

 

Mediat e Thacit,  Historike: Papa viziton Kosovën ne vitin 2016. Presidenti kosovar nga vititi 2011, pese herë ja puthi doren Papës dhe ai serish nuk i vjen

Këta tituj larte qe bejnë fjale per “viziten” e Papes ne Kosovë i hasëm viteve te fundit ne mediat kosovare   qe konsiderohen apo sponsorizohen nga Hashim Thaci (RTK, KlanKosova..). Mediat kosovare, duke ju referuar burimeve të afetra vte kabintetit te Hashim Thacit ne vitin 20015 kishin raportuar se Pap do te vizitoj Kosovne ne vitin a ardhshëm (2016). raporton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Papa Benedikti i XVI-të në Kosovë. Ky institucion po i bën përgatitjet për koncertin e 5 shtatorit për inaugurimin e katedrales “Nëna Terezë” në Prishtinë., skrujanet mediat kosavre para nentë vitesh. Ne vitin 2010, 2-3 muaj para inaugurimit të Katedrales “Nëna Terezë” në Prishtinë, Filarmonia e Kosovës kishte filluar përgatitjen për vizitene Papes, te parlajmreruar nga kabineti i Thacit edhe pse ket vizite Vatikani nuk e kishe konfirumuar zyrtarisht.

Jemi deshmitare se ne vitin 2011 presidneit hisotrik i Kosoves dr.Rukgopva ja kishte mesuar rrugen Hashim Thacit per ne Vatikan, te Papa. Pak ditë para zgjedhjeve ne Kosovë dhe para se te kandidohet Thaci për president (ne vitin 2015) mediat ne aferta te kremynistirt te atëhershme (H.TH)  dolen mer lajme se “me ftese Hashim Thacit, Papa do te vizitoj Kosovën ne vitin  2016”, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”. Ky lajm u dha nga RTK, KlanKosva, Kosovapres madje edhe nga ATSH qe njihen media te Ramës, Thaci dhe bashkepunëtorit të ish-shefi te UDB-ës Baton Haxhiut.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, se paku pese here viteve te fundit  eshte peritur audiencë private, siq eshet raoortuar nga Vatikani,  vizite kjo jo zyrtare me Papa Françesku, në Selinë e Shenjtë.

“Kjo do të ishte një vizitë historike, ku për herë të parë, përfaqësuesi më i lartë i Kishës do ta vizitonte vendin tonë…” kishte thene Thaci pe rmeidat e tij ne Prishtinë.

Presidenti Thaçi qe nga vititi 2015 dhe më heret, pas cdo vizite ne Vatikan, kishte kerkuar Papes ftes që të vizitojë Kosovën. Presidenti kosovar pese here ja puthi doren Papës dhe ai serish nuk i vjen. Pse Papa spo i pergjigjet Hashim Thacit për ta vizituar Kosovën?!

 

 

SHPËRNDAJE