Image associéeSarajevë, 21 mars -Kundër Severin Dragiçeviç (29) dhe Stefan Stevanovic (26) autorite boshnake kanme ngrtiur padi, te cilet akuzohen per nje deshtim krimi, te cilet deshen tja japin flaken e nje restauranit ne Brcko (Palama) te pronarit shqiptar, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar buimeve te polcise bosnjake.

Ky tentim akti terrosit nga dy serbet u be si revansh nga humbja e kombëtares serbe nga ndeshjen e fundit me Zvicren.  Ata akuzohen për shkelje serioze të sigurisë së përgjithshme të njerëzve dhe pronës dhe që shkaktojnë rrezik të përgjithshëm.

Dragicevic dhe Stevanovic janë akuzuar se më 22 qershor, 2018 rreth 22:50 si tifozë te ekipit te kombëtares serb pas ndeshjes Kupës së Botës mes ekipeve kombëtare të vendit dhe Zvicër, dhe fitorja e ekipit kombëtar zvicerane përballe Serbisë, ndodhi fale kembeve te arta te shqiptareve nga Kosova te cilet shnuan gol ne favor te Zvicrës

Dragicevic akuzohet një shpërthim hedhur në dritare, dhe Stevanovic mbi çatinë e ndërtesës, ku brtenda kishte shumë punëtorë. Ky tentim atentati u vleruar sio aktz terroriste.

SHPËRNDAJE