Penallti vendimtare kanë humbur shumë futbollistë të mëdhenj përgjatë viteve në futboll.

Platini, Zico, Sokrati, Marco Van Basten, John Terry, Shevchenko, janë disa nga lojtarët që në momentet vendimtare, nuk kanë arritur të ndihmojnë ekipin e tyre, duke dështuar nga penalltia.

Njëra nga penalltitë më të famshme, mbetet ajo e vitit 1994 e finales së botërorit të Meksikës mes Brazilit dhe Italisë, ku Robert Baggio nuk arriti të shënoi nga pika e bardhë, për t’i dhuruar Brazilit kupën e katërt të botës, përcjell lajmi.net.

Megjithatë, asnjëri nga këta legjenda pas dështimit nga penalltia, nuk ka reaguar si Ibrahim Obama, futbollisti egjiptian i Al Ittihad Alexandria.

Obama pati mundësinë t’i dhuronte fitoren skuadrës së tij, por nuk shënoi nga penalltia në minutën e 90’, i pakënaqur me vetveten, ai pas dështimit ka ikur menjëherë në drejtim të zhveshtores, duke mos mundur të qëndroi në fushë në ato pak minuta që kishin mbetur.

 

SHPËRNDAJE