Beograd, 7 shtator -Dy anëtarë të Forcave të Armatosura Serbe vdiqën në një aksident trafiku të rëndë në autostradën Beograd-Nishë afër Aleksinacit, kur një kamion (shleper) u përplas mbi ta, njfotn Tanjug, trasnbmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Siç konfirmohet nga Ministria e Mbrojtjes në një deklaratë, pjesëtarët e Batalionit të 3-të të Policisë Ushtarake, nga ky askident pasoi kapiten Vladan Jovanoviç (32) nga Piroti dhe udhëheqësi më i ri Srdjan Stevanoviç (43) nga Prokuplje. Aksidenti ndodhi mbreme rreth orës 22:45.

Aksidenti ndodhi kur një kamion me një rimorkio, targa të Beogradit, sulmoi pjesëtarët e ushtrisë që qëndronin pranë automjetit në stacionin e ndalimit. Automjetet u shënuan siç duhet, ku ishin 14 anëtarë të Batalionit të 3-të të Policisë Ushtarake, të cilët u kthyen nga Kampionati Sportiv në Beograd.

Pjesëtarët e tjerë të ushtrisë ishin të padëmtuar, dhe automjetet u shkaktuan dëm të vogël.

Inspektimi u krye nga një patrullë policore nga Aleksinac dhe një ekip emergjence dhe prokurori kompetent dolën në vendin e aksidentit.

Vuçiç dërgoi një telegram ngushëllimi familjeve të ushtarëve të vdekur. Presidenti serb Aleksandar Vuçiç sot dërgoi një telegram ngushëllimi familjeve të dy anëtarëve të Batalionit të Policisë Ushtarake, kapitenit Vladan Jovanoviç dhe udhëheqësit të ri Srgjan Stevanoviç të cilët u plagosën në një aksident trafiku.

Në telegram ngushllimi ka derguar edhe Ministri i Mbrojtjes Aleksandar Vulin familjarve te vitkimave dhe  Shefit te  Shtabit të Përgjithshëm të Armatës së Serbisë, gjenerali Ljubisha Dikovic.

SHPËRNDAJE