Image associéePreshevë, 7 nentor -Rezultatet e para të zgjedhjeve amerikane kanë treguar se pas tetë vjetësh, demokratët do të drejtohen nga Dhoma e Përfaqësuesve, ndërsa republikanët do të mbajnë kontrollin në Senat.

Megjithatë, rezultatet dhanë rezultate historike. Përkatësisht, për herë të parë në Kongres, dy gra Muslimane Rasheed Tlaib nga Michigan dhe Ilhan Omar i Minesotës do të ulen, parashikimet janë CNN. Do te ishte ky shembll per vendet raciste por edhe mësim për tolerance, për Kosoven me 90 % me muslimanë shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Omar është letra e parë Somalisht-SHBA, erdhi në Shtetet e Bashkuara 20 vjet më parë si një refugjat, dhe njihet si kritik i hapur i politikës së qeverisë izraelite ndaj palestinezëve.

Tlaib është një bijë e emigranteve palestinezë. Ajo u arrestua dy vjet më parë në Detroit.

Ilhan Omar, a progressive state legislator, will win the Democratic primary in Minnesota’s 5th Congressional District, CNN projects.
SHPËRNDAJE