Preshevë, 7 nentor  -Para takimit me 11 nentor ne paris, nje takim i nivelit më të lartë midis Beogradit dhe Prishtinës do të zhvillohet nesër, 8 nëntor në Bruksel, me ndërmjetësimin e Ministrit të Jashtëm të Federatës Evropiane Federica Mogerini, Shërbimi i Jashtëm i BE-së njfton agejncia e lajemeve “presheva jonë” duke ju referuar burimeve nga Brukseli.

Mogerini do të presë takim veaq e vec presidentit serb Aleksandar Vuçiç dhe presidentit të Kosovës Hashim Thaçi. Te cilet me pas do te drekojne bashkarisht.

“Vuçiç dhe Thaçi pritet të konfirmojnë gatishmërinë e tyre në takim për të intensifikuar përpjekjet për të arritur një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve, gjë që është thelbësore për rrugën e tyre evropiane”, thuhet në deklaratë.

SHPËRNDAJE