Preshevë, 23 shtatro  -Thane se një tryezën qenka organizuar në Prishtinë me temën: Lugina e Preshevës në udhëkryq! (bile ma mire me pas quajtur kembekryq) ku pjesëmarrës ishin pjesmarres, akademik,  liderte e analiste  nga Medvegja, Bujanoca e Presheva. Po si zkaonisht diskutimet ishin te alrmishme ne stillin “njani thumbit e tjetri patkoit, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Kryetari i Akademisë së Shkencave të Kosovës  akademik Prof. Dr. Nexhat Daci ne ket4e deabti ihste me i matur dhe  ishte përkrahes i idese se Jonuz Musliut (qe me vone ja vodhi Hashim Thaci) te cilit i ra ndertmend pas gati tri deceniesh se Lugina e Presheves po deshka me ju bashangjit Kosoves?! Ne këte tubim, muaren pjese edhe lidere nga Presheva te cileve para 3 vitesh Thaci i kishte bere rezil duke i quajtur edhe bashkepuntor te Beogradit te cilet nuk qene te zot ta mbronin lapidarin e UCPMB-së

Ata që injoruan 1-2 marsi 1992 nuk kane te drejte flasin per “bashkim” sepse duken edhe me te dyshimte, tha njeri nga analistet nga Presheva.

Sa i perket te kembit apo te ashtuqujturit “korrigjim” i territoreve sipas formules se Thacit-Vucicit ansliti nga Medvegja tha se me kete formule po behet me shume propagande dhe fushate per interesa te personale dhe karrieres se se tyre e cila eshte ne pikpyetje perballe speciales. Njekohesisht Thaci dhe kompanija e tij her me bashkam e here me korrigjim po ben jo vetem loje fjalesh por edhe po luan me emocionet e shqiptarëve në Luginën e Preshevë te cilet dihet fatin dhe perspketivne e tyre e kane percaktuar me 1-2 mas ne vitin 1992.

Sikur kryetari i ASHK Dr.Daci ashtu edhe disa referues ftuan lideret e Lugines se Presheves te jene unik dhe te veprojne bashkarisht ne favor te avancimit te proceseve.
Madje disa thane qe t’mos behen viktime e premtimeve te bastarduara te Hashim Thacit dhe Aleksandr Vucicit ne emer te “bashkimit te Lugines”, sepse dihet se kush dhe si bashkohet Medvegja, Bujanoca dhe Presheva me Kosoven.

 

Ibrahim Kadriu: Me anashkalimin e Referendumit, liderët e Preshevës tradhtuan popullin dhe shkelën mbi gjakun e deshmorëve të UCPMB-së

Résultat de recherche d'images pour "ibrahim kadriu 1992 presheva jone"

Para gati tri decenie, pikërisht para 26 vite më parë me 1 dhe 2 mars të vitit 1992 kur ne Kosove zihej politika e pergatitej lufta, edhe Lugina e Presheves nuk rrinte “gafil” ajo kishte organizimin politik. Pos aktivistëve tjerë në këtë organizim të veprimtarisë kombëtare nuk mungoi kontributi i prof. Ibrahim Kadriut, si Kryetari Kuvendit të Referendumit, Ibrahim Kadriu, shkruan agjencia  e lajmeve “Presheva jonë”.

Me anashkalimin e Referendumit, liderët e Preshevës tradhtuan popullin dhe shkelën mbi gjakun e deshmorëve të UCPMB-së, ka deklaruar për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” sociologu i njohur nga Lugina prof. Ibrahim Kadriu, njeriu numer dhe arkitekt i Referendumit te 1-2 marsit 1992 i cili ishte edhe kryetar i këtij procesi historik. Sipas prefesor Kadriut ne Presheve nuk ka ldier serioz, por misterioz, kolltukgjinj dhe e manipuluar. Keta lidere te cilet Luginen e Preshves ne Boegrad e qujane “Serbi Jugore” (“Juzna Srbija”) e në Prishtine “Kosova Lindore” merre me mend pasi harruan Referendumin e viti 1992, Presheva, 10-vjetorin e pamvaresise se Kosovës e priti me flamur te Serbisë?! Per mje shume mund te ndiqni videon poshte  ku ne nje interviste ekskluzive per agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” flet sociologu i njohur preshevar prof. Ibrahim Kadriu, Kryetari Kuvendit të Referendumit.

I ndjeri Jonuz Musliu,   si kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, njeheresh drejtor i Këshillit Politik të UÇPMB-së,  duke ngjallur kujtime nga kjo ngjarje me rëndësi historike ne intzervsiten e fundit për agjencine e lajemeve “Preshev a Jonë” kishte deklaruar se “Lugina e Preshevës, e ka dhënë verdiktin për bashkim me Kosovën” “Pavarësisht deklaratave provokative, të zyrtarëve serbë, edhe ata e dinë se Lugina e Preshevës, ka kaluar nëpër disa procese, të cilat kanë dëshmuar verdiktin e popullit për bashkim me Kosovën, pjesë integrale të së cilës kanë qenë gjithmonë gjatë historisë”.

“Referendumi eshte shprehje e vullnetit dhe nje e drejte legale e poujve autokton, te garantuar nderkombëtarisht. Edhe Referendumi i shqiptareve etnik ne Luginen e Preshevës i mbajtur me  1-2 mars 1992 eshte legjitim dhe garanton paqe dhe stabilitet mes Lugines se Preshevës dhe Serbisë dhe mbare rajonit qe Serbia herdo kurdo duhet ta njoh..” ka thëne Musliu duke shtuar se Referendumi gjithpopullor 1992 si villnet i popuzlltaes e garanton edhe Karta e OKB-së dhe ajo e Helcinkit te drejten legjitime per vetendsoje per popujt autokton…” kishte therne Musliu.

 

SHPËRNDAJE