Résultat de recherche d'images pour "isuf azizi presheva"

Preshevë, 23 shtator  -Deputeti shqiptar në Kuvendin Komunal të Preshevës Isuf Azizi, biznesmen dhe humanist  i njohur shtë vrarë para gati dhjete vitesh ne shtëpine  tij na fshatin Rahovicë te Preshevës, kane shkruar mediat shqiptare ne ballkan dhe ato boterore, njfton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

 

Ing.Isuf Aziz, deputet nga Presheva (Rahovica) ndaj të cilet u be atentat, ishte lideri i pare të veje flamurin shqiptar dhe ate amerikan

Mediat boterore shkruajten me 22 maj 2009 se ishte bere atenta mbi deputetin shqiptar te komunes se  Preshevës Ing.Isuf Azizit , biznesmen dhe humanist  i njohur per vepra humane jo vet ne Luginen e Presheves por edhe me gjere,ne Kosove e Shqiperi. “Nese do jemi unik, se shpojti do bashkohemi me Kosovën..” kishte dekalruar ing.Isuf Azzi ne tubimin e fundit ne Preshvce i coli ishte i pari perosnalitet i cili ngrit flamurin kombetar dhe amerikan ne qender te qyteti ne Preshevë, perkujton agjencia e lajmeve “Presheva jone”

 

Perkunder insistimit te familjarëve te te ndjerit Azizi per te ndriquar rastin, deri tash, as pas gati djhjete vitesh nga atentati asgje s eshte bërë nga pushteti serb jo se jo, por as nga kreu i partise (PVD) se ciles i takonte, perveq ndonje deklarate per sy e faqe edhe ate ne prag të zgjedhjeve!

 

Ing.Isuf Azzi: Nuk do te kete bashkim me Kosoven nese keshtu vazhdojne perqarjet mes lidereve ne Luginen e Preshevës  

IngIsuf-AziziRAHOVICA1122Mediat shqiptare para dhjete vitesh vitesh në Kosovë, Shqipëria e gjithkah bashkë me agjencitë botërore dhanë shpejt lajmin se është vrarë në pritë në mënyrë tinëzare në një atentat ndaj ing.Isuf Azizi, deputet, humanitar dhe një biznesmen i njohur në Kosovën Lindore që ishte drejtor i NDPB “Valoni-Petrol” (Preshevë-Prishtinë).

Të shtojmë se autoritet aktuale serbe ndoshta mund të kenë informacione për vrasësit e deputetit dhe humanistit të shquar preshevar Isuf Azizi (nga Rahovica). Por heshtja e autoriteteve serbe në Beograd dhe atyre lokale (në Preshevë), sipas “Presheva Jonë”, ndaj rastit Azizi dhe mos arrestimi i kriminelëve që shtien në deputetin shqiptar, flet shumë qartë se kush mund të qëndrojë pas këtij akti kriminal, aq më tepër kur dihet se drejtues të shtyllave kryesore të shtetit serb janë ende bashkëpunëtorët dhe kuadrot e Milosheviçit, siç kanë raportuar së fundit agjencitë botërore. Ato kane percjellur deklaratat e Ing Isuf Aziti sipas te cilit “nuk do te kete bashkim me Kosoven nese keshtu vazhdojne perqarjet mes lidereve ne Luginen e Preshevës

Sidoqoftë, sikur t’mos kishte qenë humanitar, patriot apo kontribues i lirise dhe popullit shitare ne Lugine e Kosove,  sigurisht do të ishte zbuluar dora e zezë, kriminelët që shtien në deputetin shqiptar Ing.Isuf Azizin i cili i bëri rezistencë dhe nuk lejoi të birin e kryekriminelit serb Milosheviqit, Markos të investoj dhe të hapte bizneset e tija në Kosovën Lindore. Por pas vrasjes se deputetit shqiptar Azizi, i biri i krimineli , Miloshevicit, përmes disa shqipfolësve ia arritit te investoj dhe  futet në Preshevë me bizeset e tija?!

 

GAZETA SHQIP – SHQIPËRI

http://gazeta-shqip.com/lajme/2012/05/24/tre-vjet-nga-vrasja-e-deputetit-isuf-azizi-autoret-ende-te-paidentifikuar/

 

GAZETA BOTA SOT – KOSOVË

http://www.botasot.info/def.php?category=43&id=169234

 

Autoritetet policore të Vranjës thonë se Isuf Azisi është vrarë rreth orës 23, ndërsa hetimet ende janë duke vazhduar

Shtatë vjet nga atentati mbi humanistin Isuf Azizi, Serbia nuk i kap vrasësit e deputetit shqiptar

SHPËRNDAJE