Preshevë, 25 dhjetor -Kryeministri Aleksandar Vucic ka bërë thirrje për një takim urgjent që do të mbahet nesër (e hënë) me përfaqësuesit politikë të serbëve nga Kosova, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” duke ju referuar burimeve nga kabineti i kryeminsitrit serb.

 

Në kete takim me Vucic janë ftuar të gjithë deputetët e Listës Serbe, ku ditët e fundit ka një mosmarrëveshje serioze në lidhje me zbatimin e politikës shtetërore. Kete takim e kishet pèartlajmeruar dite me apre gajte vizites ne Medvegjë edhe drejtori i të ashtuqujaturës Zyre për Kosovën në Qeverinë e Serbisë,  Marko Gjuriq  duke i quar selam Prishtinës se “Ttë hënë merret vesh kush është Vuçiqi, e kush Mustafa”, shrkuan a agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Depuitet serbe pa konsultim me qeverinë serbe thyen bojkotin e institucioneve të Kosovës dhe u kthye në kuvend, e cila është konfirmuar praktikisht se pajtohet me shkarkimin e ministrit Ljubomir Maric, në vend që nga kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa me marrëveshjen e tyre e vutri Mirjana Jevtic nga Lëvizja Socialiste (PS) e Dacicit

Kjo gjithashtu do të jetë pika lidhur me akuzat e konfliktit të Kryeministrit dhe PS Aleksandar Vulin dhe drejtori i Zyrës për Kosovën  Marko Gjuriq me partin e Vucicit- SNS.

Vucic tha pak ditë më parë tha se ai kishte besim të plotë në ministrin Vulin dhe atë të konfliktit të partisë së tij PS dhe Listës Serbe në Kosovë, për shkak të ndërhyrjes së faktorëve të huaj dhe shqiptarë. Vulin ndërkohë ka pohuar se shumica e anëtarëve janë  “mashtrues” te politikës shtetërore PS ¨dhe paralajmëroi se kush nuk i përgjigjen ftesës së Kryeministrit Vucic do të ndeshkohen, nuk do te jenë më anëtar të kësaj partie.

SHPËRNDAJE