Preshevë, 25 dhjetor -Bilance i rende, te vdekur (12) dhe te plagusr ne në tregun e Krishtlindjeve në Berlin nga Anis Amri i cili  vrau shoferin e kamionit që u shfrytezua  për sulm dhe ka ekzekutuar një polic në Itali përpara se të vritej. Për vrasjen e polakut në kamion, në Gjermani. Amri ka përdorur armën që në tregun e zi, kallashin nga Serbia qe mund të blihet vetëm për 150 euro. Armët serbe që dje masakruan shqiptaret, sot masakrojne Parisin, Berlinin, Brukselin.. Evropën. Nese qenka keshto a mund te thuhet se Serbia e cila ne vitin 1999 u bombardua nga keto qendra evropiane, ajo sot me armë po i revanshohet komuniteti evropian, atij nderkombërtar?!, ka pyetur agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

 

Serbia furnizon me armë ISIS-in. Kallashnikovët e Kragujevcit në duart e terroristëve në Paris, Bruksel, Berlin..
Agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” ka mesuar se  ekspertët zviceranë kanë botuar kohët e fundit hulumtimet që tregojnë se në viset e ish-Jugosllavisë ka shumë armë të mbetura nga lufta e viteve 1990. Ne këte raport thuieht se 1.5 milionë kallashnikov dhe arme te kalibrave te larmisherm gjenden vetem  në Serbi.

Lidhur me lidhjet e Serbisë me atentatin e fundit në Parsi dhe trafikun e armëve nga Beogradi drejt Fracnes sot e perditëshmja zvicerne “Le Matin ka publikuar një artikull me titullin:  “Sulmet e PARIS – Disa pushkë të përdorura nga autorët e 13 nëntor u prodhuar në Serbi. (Plusieurs des armes utilisées viennent de Serbie”), transmeton agjnecia e lajmeve “Presheva Jonë”. Gazeta në fjale në vazhdim ka shkruar se “Shumë nga armët e përdorura nga ISIS në Paris vijnë nga Serbia është ky titulli i shrimit te gazetës zvicerane “Le Matin” duke bërë fjalë mbi terriorzmin ndërkombëtar, gjerësisht rreth sulmit të ISIS-it më 13 nentor në Paris dhe lidhjet e terristeve me Serbinë dhe trafikun e armëve Serbi via Fance.

Agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” është mediumi i parë në Ballkan që njoftoi për lidhjet e Serbisë me atentatin e Parsit me 13 nëntor që përfundoi me një bilanc të rëndë viktimash (139) dhe qindra të plagusur, mos të flasim për dëme të tjera materile në kryeqyteton francez.

Pas, këtyre njoftimve pasuan arrestimet e dy serbeve të përfshirë në terrorizmin ndërkombëtar një i ri në Bavari të Gjermanise, kurse i fundit në Marok.Disa nga pushkët e sulmit të përdorura nga terroristët në Paris dhe shëruar nga policia janë prodhuar në 1990 nga ish arsenalin shtetëror serb të armëve të vogla, ka shkruar sot gazeta zvcrne “Le Matin”Pjesë e pushkëve të sulmit të përdorura nga autorët e sulmeve të 13 nëntorit në Paris dhe më pas të sekuestruara nga policia janë prodhuar në Serbi. Ata vijnë nga fabrika armëve në Serbi.Armët ishin pjesë e një grumbull të armë mësymje M70, përmirësuar kopje jugosllave e sovjetike AK-47 (kallashnikov) me origjine  nga fabrika serbe e armeve  Zavasta nga  Kragujevac, një qytet në Serbinë qendrore.Qindra e mijëra armë të paligjshme ka mbetur në duar private apo organizata kriminale pas luftërave të 90 përmbytjes më të madhe të Ballkanit Perëndimor dhe trafikimi i armëve është ende atje. “Shitjet janë tani të kontrolluara rreptësisht nga qeveria dhe çdo dhomë të destinuara për eksport duhet të marrë një miratim nga autoritetet”, thotë drejtori.Policia kërkoi gjithashtu për një gjysmë-automatike pistoletë CZ 99 9mm, prodhuar gjithashtu nga Zastava I Oru që nga 80 “Ne kemi vendosur që ai shkoi në një kompani të regjistruar për shitjen me pakicë të armëve në Serbi “, tha Milojko Brzakovic. “Policia tani do të gjeni ofertuesi i parë dhe të ndjekë gjurmët armë.”

SHPËRNDAJE