St.Gallen, 24 dhejtor -Figurina e vogël prej druri u vodh nga Tregu i Krishtlindjeve i Rapperswil-Jona (SG). Organizatorët shpresojnë se zyrtarët do ta kthejnë atë. “Njerëzit e panjohur vodhën pak Jezusin” (“Des inconnus ont volé le petit Jésus”) eshet yk titulli i gazetave zvcerane sot ne Zvcer te cilat flasin per vjedhjene Jesus-it te vogel, transmeton agecnia e lajemeve “Presheva Jonë” nga Zvicra.

Pikërisht në orën 9:34, pak Jezui u pa e parë të shtunën e kaluar në tregun e Krishtlindjeve në Rapperswil-Jona (SG). Në natën nga e shtuna deri të dielën, të huajt u kënaqën duke vjedhur figurinë e vogël prej druri. I pyetur nga e përditshmja “Obersee Nachrichten”, Irene Schuler, anëtare e komitetit organizues të tregut të Krishtlindjeve, konfirmoi të enjten informacionin.

Zbulimi i çerdheve të zbrazëta, Irene Schuler thuhet se është pushtuar nga një ndjenjë tronditëse dhe dëfrimi. Ajo pranon se faktet janë argëtuese, por gjithashtu beson se vjedhja e një statuje prej 5 £ është serioze.

“Amnesty Christmas”

Kjo nuk është hera e parë që fëmija i Perëndisë zhduket misteriozisht në lokalitetin e Uellsit Shën. Disa vjet më parë, pak Jezui u gjet shpejt pas në një shkurre.

Irene Schuler shpjegon se statuja nuk do të zëvendësohet. Ajo shpreson se zyrtarët do ta raportojnë atë gjatë ditëve të ardhshme. Ajo shton se hajdutët nuk kanë asgjë për të frikësuar për shkak të “amnistisë së Krishtlindjeve”.

SHPËRNDAJE