putttrQë nga 3 tetorit, deshtimit te negociatave mes Uashingtonit dhe Moskës në konfliktin sirian, përgatitja e Rusisë për konfliktin e mundshëm është transmetuar gjerësisht në televizion e  ketij vend.

Lufta e III Botërore ndoshta nuk do të ndodhë, por për të gjithë ata që kthehet në TV e tij në Rusi, ajo tashmë ka filluar (“En Russie, la 3e Guerre mondiale a déjà commencé“), cton agejncia e lajmeve “Presheva jonë” mediat boterore.

Kanali i parë i shtetit, prezantues i emisionit anije natën e së dielës duke njoftuar se bateri anti-ajrore ruse në Siri do të “sjellë poshtë” avionin amerikan. Në kanalin e vazhdueshëm të lajmeve Rossia 24, kjo është një raport mbi përgatitjen e strehës anti-bërthamore në Moskë.

Në Shën Petersburg, sajti i lajmeve Fontanka kupton se guvernatori do të racionojnë bukën për një luftë të ardhshme pavarësisht shpjegimet e autoriteteve të cilët thonë se duan të thjesht të stabilizuar çmimin e miellit. Dhe radio, ushtrime “mbrojtjes civile” janë diskutuar mobilizimin, sipas Ministrisë së situatave emergjente, 40 milionë rusë për një javë. Për programin: evakuimet ndërtimit dhe stërvitje zjarri.

Ndërprerja e bisedimeve me Uashingtonin

rusissaPër një punonjës i cili fikur televizorin të ecin në rrugët e Moskës, është mjaft e mundshme që do të vijnë të gjithë një mbishkrime të madhe “patriotike” artistë pro-Putin organizata “Set”, e cila tashmë rreshtuar ndërtesat si ariu , simbol i Rusisë, shpërndarjen e veshje antiplumb të pëllumbave të paqes.

Shkaku i një sëmundjeje të tillë, kjo arratisur për një të afërt “Luftën e Tretë Botërore”? Breaking 3 negociatat October mes Uashingtonit dhe Moskës në konfliktin sirian, pas dështimit të një armëpushim që të dy fuqitë e kishte negociuar ashpër në Gjenevë në shtator.

Pas, bombardimev ruse në Aleppo kanë kthyer Sirine ne një “ferr mbi tokë”,  OKB-së dhe Perëndimi ka krtika te rrepta ndaj Putinit dhe Moskes zyrtare..

Në terren, ushtria ruse ka vazhduar javën të shkoni të vetëm duke vendosur bazën e saj detare në portin sirian të Tartusit, bateri anti-ajrore të S-300 të aftë për të shkatërruar luftëtarët, por edhe duke dërguar korveta të pajisura me raketa që teorikisht mund të zhytet anije luftarake. Me fjalë të tjera, një shfaqje të forcës për qëllim, jo ​​xhihadistët ose rebelët sirianë, por avionët e marinës dhe SHBA.

Në Moskë, gazetarët rusë dhe perëndimorë ditze e sa vi epo rrtiet dhe po vendosen ne zona te ndryshme,  njoftime marrin nga Ministria ruse e Mbrojtjes. Zëdhënësi i ushtrisë ruse, gjenerali Igor Konachenkov, adresuar paralajmërimet e tij për në Shtëpinë e Bardhë, Pentagonit, Departamentit të Shtetit.russssdd

 

SHPËRNDAJE