Résultat de recherche d'images pour "paris proteste"Për javën e tretë radhazi, qindra njerëz dolën për të protestuar në një nga bulevardet më të famshëm të Parisit, Champ Elysees.  Eshet raportuar se ne keot prtesta qen perfhsire mbi 50 mije njerëz, duke përfshirë edhe ata në Paris mbi 10 mije. Ne emsin eprotestuesve ka pasur edhe qndra shqiptare kyresisht nga Kosova. Ne Francei sidmos nme Paris sot ejtojne dhe veprojne mbi 100 mijke shipatre. Vetem vitui  a kaluar 7630 shqiptarë kërkuan azil në Francë,  njofton ahejncia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Franca.

 

Shqiptare ne Paris protestuan kunder solidarizmit te Macron me projekt serbemedha te Vucicit per ndarjen e Kosovës dhe kunder poliktikes se azilit ne France

Policia franceze tha se 133 njerëz janë plagosur dhe 412 janë arrestuar, pasi një protestë u kthye e dhunshme në qendër të Parisit. Mëngjesin e të dielës, punëtorët e qytetit të Parisit po pastronin graffitët në Harkun e Triumfit.

Gazetarja e  agjencise se lajmve “Presheva Jonë” na Parisi e cila ka ndjkeur perseafermi prortestat ne mesin e turmes ka takuar edhe shume shqiptare te cilet ishin solidarizuar me petestuesit francez. Siopa sasj rreeth 300-400 kane qene edhe shqiptare kyresisht nga Kosova. Se per cfare kane dalur ata, protestuesit shqiptare kane shpjeguar se ata doeln ne protesta nej per t’u soldirzuar me studetent, koleget e qytetaret francez me kekrsat e tyre por edhe kunder kunder autoriteve franceze te cilat kane here ne loje me Serbine, ne këte rast me presidentit serb  për ta ndare Kosovën, te cilit projekt po i prine Vuicic -Thaci.

Shqiptare ne Paris protestuan kunder solidarizmit te Macron me projekt serbemedha te Vucicit per ndarjen e Kosovës dhe kunder poliktikes se azilit ne France. Derisa Macron solidarizohet me Beoggrdin dhe perjekjet serbomedha edhe ne kemi dalur te solidarizohemi me protestuesit francez kunder qeverise franceze e cila gjithnje ak qene ne krah ne Serbisë.

Do përkuijtuar se përleshjet me policinë filluan të shtunën herët në afërsi të Harkut të Triumfit dhe vazhduan gjatë natës, me autoritetet që përpiqeshin të kontrollonin turmat.

Protestuesit krijuan bllokime rrugësh, thyen dritaret e dyqaneve, dhe qëlluan me gurë policinë, e cila u përgjigj me gaz lotsjellës dhe pompa uji. Demonstratat e mbajtura në vende të tjera të Francës ishin kryesisht paqësore.

SHPËRNDAJE