Preshevë, 12 shkurt -Zëvendëskryeministri dhe ministri i Puneve te Jashtme i Kosovës, Behgjet Pacolli me 17 shkurt do te vizitoj kryeqytetin e Lugines, Preshevën, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Mesohet se Pacolli do te kerkoj leje nga Beogradi per te vizituar vellezerit shqiptare ne Presheve aktualish nen Serbi. Ne agjende jane parapare nje ser aktivitesh dhe takimesh me nxenes e krerë të komunave shqiptare.

Shefi i diplomacise kosovare Pacolli ka thëne per agjencie e lajmeve “Presheva Jonë” se “në rast se Beogradi nuk e lejon vizitën e tij në Preshevë une se kam ndermen te hyje ne Presheve kaqak, as nuk do bëhej si Marko Gjuriq i cili si kapadahi në mënyrë ilegale provoi te hynte në Kosovë i cili me pas u ballafaqua me rendin dhe ligjin.”

”Qe gati gjysem shekulli une jetoj dhe udhetoj jashtë Kosovës dhe gati krejt boten, ne vendet e civilizuara, une kam ecur pa pengesa, pos ne disa afrikane dhe diktatoriale ku ska as rend e as ligj..” ka thëne Pacolli për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë”

Sipas ministrit Pacvolli ”Do të shkoja në Preshevë si minister i nje shteti fqinje per te vizituar dhe pare se si jetojne vëllezirt tane atje. Per te pare a kan e kushte dhe a bjene jete të mirë shiptaret e Lugines se Preshevës, sikur serbët tane ne Kosovë. Mesazhi im do te ishte për shqiptaret atje se nuk jane te vetem, se pas tyre jane Prishtina dhe Brukseli qe permes dilalgut te Brksleit do te ztjigdhet edhe ceshtja e Luginmes së Preshevë dhe se perspektiva, e ardhmja e tyre eshte si e gjithe qytetarave ne ballkan, drejt Evropës se bashkuar..”

Kur eshte fjala për dialogun Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, i ka dërguar sot nje letër Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Gueterres ne te cilen ka thne  se “Kosova synon të bëhet pjesë e OKB-së, tani që, sipas tij, edhe Serbia ka filluar të shfaqë sinjale që është e interesuar të ecë përpara duke u pajtuar me faktin se Kosova është shtet sovran…”

Lugina e Preshevës është një rajon i banuar kresisht me shiptare, i shtrire ne kufirin me Kosovën. Shqiptaret e Lugines se Preshevës me 2-3 mars 1992 kane shprehur vullnetin e tyre përmes Referendumit për bashkim kombëtar. Pe rket ishte angzauar, kite luftuar edhe UCPMB qe ne vitet 2001 kentrollonte 70 % te tokave te veta ne Luginë.

Pyetjes se Lugina e Presheves a duhet te bashkohet me Kosovën ministri Pacolli ne vazhdim eshte pergjigjur se “shqipatret e Lugines duket se kete pergjigje e kane dhenë njehre me 2-3 mars 1992. Megjthate kjo pyetje duhet drejtuar shqiptareve autokton ne Medvegje, Bujanoc dhe Preshevë. Une mund t’ju them vetem nje gjë se ështe e drejte legjitime te cile e garantohet edhe karata e OKB-së, për popujt autokton, ne kete rast edhe te shqiptareve ne Luginë, te drejten e tyre për vetevendosje.”

Fjalimet, deklarata e fundit nga Prishtina rreth “korrgjimit” te kufijve (si ide te Vacicit dhe Thacit) nuk jane te parat, per bashkim me Kosovën, por ato datojne qe nga koha e presidentit Rugova. Madje para shtatë vitesh, shqiptaret e Lugines se Presheves permes nje sondazhi organizuar nga agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” eshte rikonfirmuar deshira për bashkim me Kosovën.

SHPËRNDAJE