skendfnmirnanddSkënderbeg Alternative Investments AG

“Skënderbeg Alternative Investments AG” e drejtuar nga Miranda Ademaj, një shqiptare nga Kosova ka fituar çmimin e 13-të prestigjioz evropian „Fund of Hedge Funds Awards“ në Gjenevë. Lajmin e ka bërë të ditur për agjencinë  e lajmeve “Presheva jonë” zyrtarët nga kabineti i kompanise “Skënderbeg Alternative Investments AG” me selinë në Cyrih.

 

Miranda Ademaj dhe Nefail Maliqi nga Zvuicra urojne nga zemra  28 Nentorin -Diten e Flamurit nga Preveza deri ne Presheve e Cyrih

nermirMiranda sa here vjen ne Gjenvë nuk e len pa kaluar tek busti i  “Skënderbeu” buze liqenit ne Gjenevë  e cila ven lule te fresketa pran bustit të kryeheroit tone kombëtar ne ketë  metropol evropian.

 

Nga takimi i funmdit me gazeztarin e agjencise s elajemeve “Presheva Jonë” ajo ka shprehur te kontrbuoj dic ne Lugien e Presheves,. siq thote ajo,  për ate cope toke shqiptare qe na ka mbetur anash. “nuk eshte aptritike vetme te flasesh apo pendesh Lguinen e Preshves e cila pe rne eshte Kosove Lindore, por per muas eshte aptritioke nese ne bejme dickas konkrete per at toke shqiptare, me prjkekt konkrtete për tza parandlauar eskodin e shipatrev nga vatrat e tyre shekullore..” ka thne per “Presheva jonë”  Miranda Ademaj

Miranda Ademaj drejtoreshë e “Skënderbeg Alternative Investimet AG” me selinë në Cyrih te Zvicrës është themeluart para dy vitesh (2013). Kompania përbëhet nga ekspertë profesionalë dhe ekip kompakt i specialistëve me përvojë financiare në sektorin “Hedge Funds”. Fondi i Miranda Ademajt që quhet “Skënderbeg” operon me 12 milionë dollarë që nga shkurti 2014

Për fondin e  Miranda Ademajt kanë shkruar disa herë edhe mediat zvicerane. Sipas tyre nga janari i vitit 2017 do të fillojnë operimin nën ombrellën e fondit “Skënderbeg” 4. Asetet do të rriten në ombrellën e fondit “Skënderbeg“  për rreth 100 milionë dollarë. „Fondi Skënderbeg garanton investitorët për një qasje neutrale ndaj tregut të investimeve.

Sipas Miranda Ademaj, emri i kompanisë lidhet me misionin e heroit kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, duke u bazuar në atributet që kishte dhënë ai për pavarësi, përkushtim dhe superioritet.

“Ishte një përzgjedhje padyshim me  një konkurrencë të madhe. Fituesitë janë selekisonuar në bazë të kritereve rigoroze,të cilët kanë pasur prioritetet kualitetin dhe kuantitetin nga ana e shumë specialistëve dhe  ekspertëve nderkombëtarë..”  ka thënë sot Ademaj e cila gjatë kësaj jave ishte e ftuar mysafire speciale edhe në TV shtetëror zviceran DRS.

 

Miranda Ademaj: Hedge-Fund-Expertin aus dem Kosovo

Die gebürtige Kosovo-Albanerin Miranda Ademaj musste ihr Leben riskieren, um die Primarschule zu besuchen. Heute helfe es ihr, dass sie früh lernen musste, mit Risiken umzugehen, sagt die Verwaltungsrats-Präsidentin von Skënderbeg Alternative Investments. Vor drei Jahren gründete die 32-Jährige mit zwei Kollegen ihre eigene Hedge-Fund-Anlageberatung.skendakhm
SHPËRNDAJE