Bernë, 23 nentor -Taksat e Qevrise se Haradinajt vene Srbisë ka bere jehone edhbe ne mediat boteropre, sipas te cilave populli serbe po e paguajnë propoganden sovage të Beogradit kundër Kosovës, siq u pa ne rastin e fundit në Dubai me mos anetaresimin e Kosoves ne Interpol.

Taksat e Prishtines ndja KSerbisë i kane dhene hapsire te madhe edhe mediat zviceran. “Kosova taksat 100% produkte serbe” (“Le Kosovo taxe les produits serbes de 100%eshte titulli i gazetave zvicerane te cilat duke ju referuar agjencise se lajmeve ATS /SDA  kane shkruar se taksta e qveris e se Kosovës kane tensinura siotuatne ne Serbi duke shkaktuar tnesionim te situtes mes dy vendeve.

Kosova të mërkurën rriti 100% taksa doganore mbi produktet serbe, një ditë pas dështimit të saj të ri për t’u bashkuar me Interpolin për shkak të një “fushate të ashpër” të Serbisë

Këto janë reprezalje të papara nga Prishtina kundër përpjekjeve të fqinjit të tij serb për të minuar anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare. “Ky vendim hyn në fuqi menjëherë,” tha kryeministri kosovar Ramush Haradinaj. Kjo është një përgjigje ndaj “agresionit të Serbisë ndaj Kosovës me çdo mjet”, tha ai.

Asambleja e Përgjithshme e Interpolit ka përsëri të martën refuzoi kërkesën e Kosovës për anëtarësim, për herë të tretë që nga viti 2015. Ish provinca jugore e Serbisë e populluar kryesisht nga shqiptarët, thotë se disa 115 vende njohin saj pavarësia, shpallur në vitin 2008. Por Beogradi pretendon të ketë bindur një duzinë kryeqytjesh që të rishqyrtojnë këtë vendim, i cili sfidon Prishtinën.

Menjëherë pas njoftimit të Prishtinës, Presidenti serb Aleksandar Vuçiç thirri një takim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare. Ai tha se masa ishte de facto “ndalimi absolut i tregtisë” midis Serbisë dhe Kosovës dhe paralajmëroi se kjo mund të çojë në “konfliktin dhe destabilizimin e rajonit”, kane sdhkruar gazetat zvc erane.

Megjithatë, “Serbia nuk do të reagojë me masa të ngjashme, sepse Serbia dëshiron të mbetet një partner i besueshëm për të gjithë në Evropë, në rajon dhe në botë”, tha Vuçiç pas takimit.

Soipas televizionit zvceran “Masat e Prishtinës janë “një shkelje e dukshme” e marrëveshjes rajonale të tregtisë së lirë (CEFTA), tha kreu i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Federica Mogherini. “Qeveria e Kosovës duhet të heqë menjëherë këto vendime,” tha ajo në një deklaratë.”

Rënia e 50% të eksporteve serbe

Prishtina kishte rritur tashmë në fillim të nëntorit 10% këtë taksë doganore, për t’iu përgjigjur një “fushate të egër të Serbisë” për “minimin e sovranitetit të shtetit” në Kosovë. Kjo masë e re nuk do të godasë, ashtu si e mëparshmja, produktet e markave ndërkombëtare të prodhuara në Serbi.

Serbia eksporton në Kosovë rreth 400 milionë euro mallra në vit, kryesisht produkte ushqimore, sipas zyrës së statistikave të Kosovës. Eksportet e saj kanë rënë 50% që nga rritja e parë e taksave, sipas autoriteteve kosovare, shkruan “Tribune de Geneve ” trasnmeton agjencia e lajemeve “Presheva Jonë”

“Çmimet do të rriten në Kosovë dhe kur çmimet rrisin barrën më të madhe për konsumatorët”, thotë Sanije Jusufi, gazetare ekonomike për të përditshmen kosovare Koha Ditore.

I njëjti taksë do të zbatohet për produktet boshnjake. Bosnja, e cila nuk njeh pavarësinë e Kosovës as, ka eksportuar mallra për rreth 84 milionë euro në Kosovë në vitin 2017. Ministri i tij i Jashtëm, Igor Crnadak, denoncoi një “vendim hakmarrës” dhe një “veprim armiqësor”.

“Fitorja e vogël”

Sipas ATS/SDA “Qeveria kosovare i atribuoi dështimin e Interpolit për t’u bashkuar me “fushatën e ashpër” të drejtuar nga Serbia kundër kandidaturës së tij. Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, nga ana e tij, përgëzoi të martën një “fitore të vogël” për Serbinë.

I bllokuar që nga korriku, dialogu midis presidentit serb dhe homologut të tij kosovar Hashim Thaçi, rifilloi më 8 nëntor në Bruksel, por ky proces ka të ngjarë të bllokohet përsëri nga këto zhvillime të fundit.

Bllokuar nga vetos kineze dhe ruse, Kosova nuk është anëtare e OKB-së, por është pranuar në disa institucione ndërkombëtare si Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN), Banka Botërore ose Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC).

SHPËRNDAJE