sekenddPreshevë, 7 korrik  -Mediat serbe nuk ndalen se provokuari, pamvaresisht deshmnive të historianeve të njohur boteror qe flasin me fakte per origjinen e Skenderbeut, ato sot kryeheroin e shqiptarëve e kane bere serb duke e pagezuar si  Gjuragj (Đurađ) Kastriot apo si “Skënderbegovic” kupto si mijëra shqiptare qe ende ne Serbi janë me prefksin -vic, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva jonë”.

 

Fatkeqësisht për serbet, Skenderbeu ishte shqiptar !

Pas intevristes se kryetarit te KKSH-së Jonuz Musliut kryetar i Kuvendit te Bujanocit i cili për agjencine e lajmeve “Presheva jonë” tha se eshte Koha qe Lugina e Presheves te kete permendoren e Skenderbeut ne Nish pasi atje jo se vetem ka shume shqiptare porse edhe vet Skenderbeu ka qendruar dhe luftuar atje fytperfyti kunder osmanlinjeve dhe sllaveve (1443) per clirmine Nishit,  qe kishin ardhur nga Anadlli apo nga karpatet ruse. Keto deklarata qe tri dite rresht kane shkaktuar reagime dhe polemika te ashpra nga anlsit e hisorian bashke me mediat serbe.

 

Ne diten e trete te ketyre polemikave, sot mediat serbe jane marrur serish me Skenderbeun, kesaj radhe me orijginen e tyre, sipas te cilave “emri i vërtetë Skënderbeut ishte Gjuragj (Đurađ) Kastriot. Ai vjen nga një familje e njohur Kastriot e cila, sipas historianit britanik Edward Gibbon, është zbritur nga vëllazërisë së vjetër serbe Branilovicnga Zeta. Babai i tij Gjoni ishte princi i Epirit, një nënë e Vojisllav e cila vjen nga familja Tribalda që erdhi nga zona e sotme Maqedonisë. Dokumentet e para historike në të cilën Skënderbeu, ku përmednet  si Gjuragj (Đurađ) e shkruar në alfabetin cirilik në gjuhën serbe…” keshot pra mendojne dhe shkruajne sot mediat serbe për heroin kombëtar te shqiptareve ne ballkan Gjergj Kastrit Skenderbeun e bejne “serb”

Mediat serbe: Skenderbu është serb. Nëse qenka ashtu, pse e gjithë kjo zhurmë në Beograd kundër permendores së tij Nish?! Nëse Skenderbu qenka  serb, siq e opaskan zbulura, athere pse e gjithë kjo zhurmë në Beograd kundër permendores së tij Nish?!  ka pohuar sot për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” Jonuz Musliu dhe analiste nga Bujanoca e Presheva.

Sipas agjencise se lajmeve “Presheva jonë” keto pretendime te sllavëve per ta bere Skendrbeun për vete nuk jane dicka te reja. Ato ishin te njohura edhe me heret janë nga serbet, maqedonet.. Keso “muhabetesh” jo vetem për Skcdenrbeun, por edhe aper Nënë Terezen jane degjuar nga kuzhinat  sllave, po qebon “fatkeqësisht” per ta, ishin shqiptar. C’est la vie ?!

Musliu traži spomenik SKENDERBEGU u Nišu

Predsednik Nacionalnog saveta Albanaca i predsednik parlamenta u Bujanovcu Jonuz Musliju predložiće postavljanje spomenika Skenderbegu u Nišu, piše „Presheva jone“.

musllssPozivajući se na intervju Muslija Portalu „Preševa jone”prenose da je predsednik opštinske skupštine u Bujanovcu potvrdio da je na sednici prošlog četvrtka većina odbornika iz ovog grada na krajnjem jugu Srbije već donela odluku da se promeni naziv centralnog gradskog trga. „Karađorđev trg u Bujanovcu ubuduće će se zvati Skenderbegov trg, i ne postoji nijedan razlog da ne bude tako. Uostalom, poznato je da u Beogradu postoji Skenderbegova ulica, kao i da po ovom albanskom junaku nose naziv ulice i u Londonu, Njujorku, Ženevi, Briselu, Budimpešti, Rimu…“, naveo je Musliju za „Preševa jone”

 

SHPËRNDAJE