Berne, 15 shtator  -Zvicra bëri një fillim të përsosur për të kualifikuar për Kupën e Botës 2019. Ata fituan 4-1 kundër Shqipërisë të premten në Elbasan. Ekipi zviceran ka filluar fazën kualifikuese për Kupën e Botës 2019 në mënyrën më të mirë, shkruajne emdiat zvcerane, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Ekipi i grave zvicerane luajti rolin e saj të preferuar kundër grave shqiptare, të cilat së shpejti ishin të vjetruara. 3-0 në gjysmëfinale për Ramona Bachmann dhe shokët e tij, zviceranët nuk kishin për të detyruar talentin e tyre kundër një formacioni që duhej të kalonte nëpër një raund të parë kualifikuese kundër Greqisë, Maltës dhe Kosovës.

Goli i parë ra në minutën e 23 me anë të Jana Brunner pas goditjes në qoshe.

Ramona Bachmann dyfishoi epërsinë në minutën e 39-të të një greve të bukur dhe dy minuta më vonë, Anna-Maria Crnogorcevic i dha Ekipit Kombëtar një shans të dytë.

Me një animacion të bukur në anët, vajzat e Martina Voss-Tecklenburg zgjodhën bllokun shqiptar. Dhe në 67, kapiteni Lara Dickenmann shtoi qëllimin e saj në këndin gjashtëmbëdhjetë metra të një të shtënë në postin e largët që portieri Zani duhet të kishte ndaluar.

Ndërsa Meriame Terchoun mund të kishte dhe duhej të regjistrojë 5-0 në 75, vajzat ballkanike arritën të shpëtonin nderin e një mënyre shumë të bukur. Lavdie Begolli ishte në gjendje të lob Gaëlle Thalmann në 81 pas një shkarkimi jo inteligjent të kujdestarit zviceran. Por kjo banesë e vogël nuk e zvogëlon punën e aplikuar zvicerane dhe teknikisht më mirë se gratë shqiptare.

Zvicra do të përpiqet të mbushë pikë të martën mbrëma në Biel në orën 19 kundër Polonisë. Polakët gjithashtu kanë dominuar Bjellorusët 4-1.

SHPËRNDAJE