“Nje Ish kryeministër i Rugovës njohur si kryengritës kunder Serbisë dhe armiku numer nje i Begradit eshte zgjedhur serish kryeminister i Kosovës..”, keshtu  kane shkruar sot dhe dje gazetat zvicerane dhe ato evrpaine si ajo prestigjiozja “Le Monde” me tituj ne ballina te gazetave si: Nje ish-kryengrites i Kosoves ne krye te qeverise” (“Un ex-rebelle désigné premier ministre”) apo: Ish komandan

ti i luftës pritet të udhëheqë Kosovën (“Un ancien commandant de guerre pressenti pour diriger le Kosovo”)  apo “Roiters”, Associated Press, USNews, me titullin : Ish-luftëtar guerrilas i nominuar për të krijuar qeverinë e re të Kosovës (“Ex-guerrilla fighter nominated to create Kosovo’s new govt“) kane shkruar 

 

dje dhe sot agjencite dhe gazetat zvicerane dhe boterore, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

NZZ: Komandantii UCK-së gjenral Hartadinaj dhe miliarderi Pacolli, dfy perosnalite ekto qe do a shpetopine Kosovën  

Sipas gazetes prestigjioze evbropiane “Le Monde” Ramush Haradinaj, i akuzuar për krime lufte nga Serbia, arriti një marrëveshje koalicioni pas tre muaj bllokimi (“Ramush Haradinaj, accusé de crimes de guerre par la Serbie, est parvenu à un accord de coalition après trois mois de blocage“)

Një koalicion i jashtëzakonshëm mes ish-komandanit të UÇK, një miliarderit shqiptaro-zviceran dhe një partie minoritare serbe duhet të nxjerë jashtë krize shtetin e Kosovës, shkruan fillimisht prestigjiozja zvicerane “NZZ” me autor Andreas Ernst. Kurse gazeta tejter zvcerane Blick ka shrkuar (“Kosovarischer «Kriegsflügel» schmiedet erfolgreich Koalition“) se  “pas tre muajsh përpjekje Kosova ka një shumicë qeveritare, por bashkëpunimi duket aventurier: një koalicion mes ish ushtarëve të UÇK nën udhëheqjen e Ramush Haradinaj i lidhur me miliarderin shqiptaro-zviceran Behgjet Pacollin”, trasnmeton agejhncia e lajemeve “Presheva Jonë”

Qeveria u krijua pasi atë e mbështeti Behgjet Pacolli dhe pas dhënies dritë jeshile listës serbe për të marrë pjesë në qeveri. Kryeparlamentari u zgjodh të enjten, por kryeministri nuk do e ketë të lehtë lojën. Në parlamentin me 120 ulëse ai kontrollon shumicen prej  63 deputetëve.

SHPËRNDAJE